Trudno przecenić rolę aktywności fizycznej w rozwoju dziecka. Uganianie się po boisku za piłką może mu przynieść wiele korzyści, i to zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto więc zachęcać je do uprawiania tego sportu, a jeśli wykazuje zainteresowanie, zapisać go na profesjonalne zajęcia. Pytanie brzmi tylko: kiedy jest najwłaściwszy moment, by nasza pociecha mogła rozpocząć treningi piłki nożnej?
Co dobrego może dać dziecku piłka nożna?
Zacznijmy od tego, że jako sport, w którym kluczową rolę odgrywa współpraca między zawodnikami drużyny, piłka nożna kształtuje w młodym człowieku umiejętności społeczne. Nasza pociecha uczy się tego, jak działać w grupie i jak wspólnie dążyć do sukcesu. To jeszcze nie wszystko. Futbol jest również doskonałą lekcją strategicznego działa, planowania każdego kroku i przewidywania ruchów innych. Nie ma wątpliwości, że wszystko to przyda się dziecku w całym jego dorosłym życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym.
Sportowe sukcesy osiągane na boisku, strzelenie gola, wygrany mecz, wzmacniają u dziecka poczucie pewności siebie. Dla malucha to ogromne przeżycie, dostarczające mu wiele radości. Ruch na powietrzu przyczynia się zresztą do wydzielania endorfin, zwanaych popilarnie hormonami szczęścia, ponieważ przyczyniają się do poprawy nastroju.
Warto oczywiście zwrócić też uwagę na niezwykle pozytywny wpływ zajęć sportowych na rozwój organizmu dziecka. Gra wzmacnia kości i stawy, zwiększa pojemność płuc, sprzyja harmonijnemu wzrostowi. Oczywiście zdarzają się kontuzje, jednak dobrze prowadzone zajęcia pod okiem doświadczonych trenerów zmniejszają ryzyko urazów.
Kiedy najlepiej zacząć treningi piłki nożnej?
Powszechnie uważa się, że im wcześniej dziecko zacznie trenować piłkę nożną, tym lepiej – oczywiście gdy liczymy na to, iż zajmie się tym sportem zawodowo. Tak naprawdę chodzi nie tyle o futbol, ile o aktywność sportową jako taką, która kształtuje u malucha zdolności psycho-motoryczne. Jeśli dziecko regularnie ćwiczy i uprawia jakikolwiek sport, może osiągnąć sukces w piłce, nawet wtedy, gdy zacznie trenować w wieku 12-14 lat. W przypadku czysto rekreacyjnego grania, na rozpoczęcie zabawy z tym sportem nigdy nie jest za późno – czy ma się lat 12 czy 17, najważniejsza jest dobra zabawa i korzyści, jakie nosią za sobą treningi.
Tak się jednak składa, że to właśnie futbol jest zwykle pierwszym sportem w naszych życiu, co niewątpliwie ma z wiązek z ogromną popularnością tej dyscypliny w Polsce. Bardzo często pierwsze zabawy z piłką obserwujemy nawet u maluchów, które dopiero co zaczęły chodzić. Dziecko musi jednak samo tego chcieć, nie wolno go do niczego zmuszać, a jedynie zachęcać. Czy nasza pociecha będzie przez to kochać piłkę nożną? Tego nie możemy stwierdzić, jednak stworzenie mu odpowiednich warunków i właściwe wykorzystanie jego wrodzonych predyspozycji może pomóc mu w osiągnięciu sukcesu na tym polu.
Zobacz ofertę sprzętu sportowego do piłki nożnej https://www.sport-transfer.com.pl/Pilka-nozna-c21
Jak wyglądają treningi małych piłkarzy?
W przypadku kilkulatków trening to właściwie różne formy zabawy. Na początku są to ćwiczenia wszechstronne, potem ukierunkowane, a na końcu specjalistyczne. Zajęcia nastawione na ogólny rozwój sprawności fizycznej, koordynacjo-wzrokowo-ruchowe, dotyczną dzieci kilkuletnich. Ćwiczenie ukierunkowane rozpoczynają się zwykle, gdy dziecko skończy 10-12 lat, kiedy można wprowadzać elementy techniki. Specjalistyczne treningi wprowadza się dopiero u szesnastolatków. Wówczas młody zawodnik jest już ukształtowany motorycznie, technicznie i przede wszystkim psychicznie, by poznawać taktyki gry w piłkę nożną.