Na hasło „typowo kobiecy alkohol” myślimy: likier, wino, cydr, piwo z sokiem. Raczej nigdy nie kojarzymy z tym whisky – uważanej za trunek wyjątkowo wręcz męski. Obraz taki utrwalają sceny z hollywoodzkich filmów, w których m.in. Sean Connery, Daniel Craig czy Pierce Brosnan, przystojni i eleganccy, w pełnym dostojeństwie popijają legendarną „szkocką z lodem”.

Wyszukany smak

Tymczasem, taka klasyfikacja pozbawia nas możliwości poznania bogatego smaku i aromatu, które można porównać jedynie do najszlachetniejszego wina. Nie bez powodu whisky stała się symbolem prestiżu, luksusu i dobrego smaku. Wieloletnia tradycja i doświadczenie gorzelników, gwarantują, że butelka dobrej whisky zamyka w sobie wszystko to, co w alkoholu najlepsze. Intensywność aromatu, bogactwo smaku, który kształtuje nutka wanilii, miodu, świeżość owocowego posmaku. Zwieńczeniem uczty dla kubków smakowych jest dymny aromat.

Whisky wymaga poznania

Najtrudniejsze będą początki. Whisky jest bowiem alkoholem wykwintnym, przez co również wymagającym, którego walory potrafią docenić jedynie prawdziwi smakosze, o rozwiniętych kubkach smakowych, którym robi różnicę jakość spożywanego alkoholu. Musimy zatem przyswoić specyfikę whisky, by w pełni cieszyć się jej aromatem – stopniowe poznawanie charakteru trunku, nauka wyczuwania subtelnych niuansów, powinna nieść za sobą nowe doświadczenie. Z każdym kolejnym smakowaniem whisky, odkrywać będziemy nową jakość, coraz bardziej selektywnie wydobywający się aromat i pełnię różnorodności smakowej.

Najlepiej zacząć od dobrej jakości whisky blended (powstającej w wyniku zmieszania różnego rodzaju whisky, produkowanej z różnego rodzaju zboża, należy do tańszych gatunków) – gwarantuje zarówno wysokiej jakości walory smakowe, jak i jest względnie łagodna. Na początek naszej przygody z whisky, nie musimy inwestować w drogie odmiany, które dojrzewały w beczkach dłużej niż 10 lat – przyjdzie na to czas, ale jeszcze nie teraz. Dopiero po poznaniu specyfiki tego alkoholu, warto sięgnąć po lepsze odmiany, np. whisky Chivas, które wyróżnia wieloletnie leżakowanie -najmłodsze dojrzewają co najmniej 12 lat. Docenienie walorów tak wykwintnego trunku, rozróżnienie subtelnych niuansów smakowych, decydujących o naprawdę wyjątkowej uczcie dla podniebienia, możliwe jest dopiero po dobrym oswojeniu się z charakterem tego typu alkoholu.

Whisky to alkohol z charakterem – ale to od nas zależy, czy zdołamy ją opanować. Pamiętajmy, że to alkohol wymagający wysoko rozwiniętego poczucia smaku, to trunek, który przeznaczony jest dla tych, dla których alkohol to nie tylko procenty, lecz przede wszystkim wyjątkowy nastrój, na który wpływa wyjątkowy aromat i kunszt bukietu smakowego.