Naturalną cechą zdrowo rozwijającego się dziecka jest potrzeba ‘’doznań sensorycznych”. Bieganie, skakanie, huśtanie, wspinanie, balansowanie to nie tylko zabawa, ale także stymulacja poczucia równowagi i ćwiczenie umiejętności motorycznych, dające podstawę prawidłowego fizycznego, psychicznego, duchowego i społecznego rozwoju.

Wbrew naturze, dzieci coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej – w szkole, w domu podczas odrabiania prac domowych, ucząc się czy grając przed komputerem, surfują w Internecie.

Z myślą o najmłodszych, niemiecki producent moll stworzył ergonomiczne miejsca pracy dla dzieci i nastolatków. W oparciu o liczne obserwacje i najnowsze doniesienia badawcze, opracowano innowacyjne rozwiązania.

Ciągły ruch, chęć zmiany pozycji, wiercenie się na krześle często postrzegane są przez rodziców i nauczycieli jako objaw nadpobudliwości czy braku koncentracji. Naprawdę jest to jak najbardziej naturalnym zachowaniem dziecka.

Średnia długość czasu siedzenia bez ruchu Wiek dziecka
5 minut Od 6-10 lat
Średnia z 15 minut Od 11-15 roku życia
Średni 25 minut Od 16-20 roku życia

W oparciu o opinie ekspertów, zgodnie z wytycznymi ergonomii i w trosce o najmłodszych niemiecki producent moll, opracował rozwiązania konstrukcyjne krzeseł i biurek zapewniające dzieciom maksymalny komfort tzw. „aktywnego i zdrowego siedzenia”. To krzesło, czyli siedzisko i oparcie dostosowuje się do dziecka i podąża za jego ruchami, a nie odwrotnie.

Prawidłowa pozycja siedząca wymaga:

  • Trzymania całej podeszwy stopy na podłodze.
  • Podudzie powinno być ustawione pionowo do podłogi, a udo poziomo.
  • Przedramiona powinny być lekko oparte na biurku.
  • Siedzenie powinno być pochylone mniej więcej 2° do przodu.
  • Głębokość siedzenia powinna być ustawiona tak, aby podudzie nie stykało się z brzegiem siedzenia.
  • Oparcie krzesła powinno być dopasowane do pleców tak aby podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Nogi powinny mieć wystarczająco dużo miejsca.

Większość produkowanych mebli dla dzieci jest mało funkcjonalna i nie uwzględnia podstawowych wytycznych ergonomii. Tylko biurko i krzesło zaprojektowane, tak by zmieniało rozmiary i podążało za zmieniającymi się z wiekiem potrzebami dzieci, wspomaga prawidłowy rozwój psycho-motoryczny i spełnia wymagania ergonomii.

Nasze biurka spełniają wszystkie najwyższe standardy: ergonomii, funkcjonalności, jakości. Moll, kierując się zdrowiem użytkownika, stworzył meble wykonane z najlepszych materiałów, zyskując tym samym wiele nagród i certyfikatów. Ostatnia nagroda moll to „reddot design award” – prestiżowa nagroda za design biurka Champion Left-Up/Right-Up zaprojektowanego z myślą o dzieciach prawo- i leworęcznych.

Wszystkie biurka posiadają regulację wysokości oraz regulację kąta nachylenia pulpitu, co czyni je ergonomicznymi w każdej chwili. Mebel zmienia rozmiar wraz ze zmieniającym się wzrostem użytkownika (są użyteczne dla osoby o wzroście 112 cm-202 cm). Moll to biurka, które w każdej chwili można rozbudowywać o elementy boczne, tylne, kontenery, zmieniać kolory aplikacji tak, by sprostać zmieniającym się z wiekiem dziecka, potrzebom. Krzesła moll posiadają regulację wysokości i głębokości siedziska oraz regulację wysokości wsparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Ergonomia pracy z pochylonym pulpitem – zalecenia

kąt – czynność
0-5° – rysowanie
ok. 10° – Pisanie
ok. 20° – czytanie

Operatywny i łatwy w regulacji system pochylania blatu został stworzony, nie tylko z myślą o kręgosłupie, ale również w oparciu o zalecenia okulistów.

Powszechnie wiadomo, że biurko dziecka powinno być usytuowane w pobliżu okna, ponieważ najzdrowsze jest naturalne światło. Długie jesienno-zimowe wieczory wymagają doświetlenia stanowiska pracy. Prawidłowe oświetlenie biurka powinno uwzględniać: natężenie – ok. 500 Lux oraz kąt padania na miejsce pracy. Proponowane przez moll lampy: Flexlight i Mobilight można łatwo ustawić w odpowiedniej pozycji tak, by stożek światła optymalizował warunki pracy nawet przy pochyleniu blatu do kąta 20° oraz emitują światło o prawidłowych parametrach.

Idealny pokój dziecka powinien uwzględniać wszystkie powyższe wskazówki, należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowane – ergonomiczne biurko czy krzesło minimalizują ryzyko powstawania wad postawy, ale nie zastąpi dziecku korzyści wynikających z wszelkiej aktywności fizycznej.

www.mollbiurka.pl