Temperatura na dworze coraz przyjemniejsza, dni coraz dłuższe, zieleń nieśmiało pojawia się na drzewach i trawnikach. Wszystko zachęca aby wyjść na dwór i cieszyć się wiosną. Tymczasem Ty siedzisz w domu i zmagasz się z katarem. Brzmi znajomo? Zapoznaj się z kilkoma poradami jak wystrzegać się wiosennych dolegliwości i dowiedz się skąd się biorą.
Przeziębienie jako przyczyna kataru
Chociaż sezon zachorowań na przeziębienie i grypę kojarzymy raczej z jesienią i zimą, powinniśmy zachować ostrożność także wiosną. Często zachęceni ładną pogodą za oknem zakładamy lżejsze ubrania. Jest to niestety dosyć zdradliwe. Zanim zdecydujemy się ubrać lekki płaszcz, sprawdźmy jaka jest temperatura i dopasujmy strój do faktycznych warunków atmosferycznych. Gdy nie mamy pewności, ubierzmy się na cebulką. Zawsze lepiej pozbyć się jednej warstwy niż marznąć z powodu nieodpowiedniego doboru garderoby. Przy pierwszych objawach przeziębienia warto zastosować spray do nosa Quixx® Grip-protect. Ogranicza wnikanie wirusów do organizmu i przyspiesza powrót do codziennych aktywności.
Alergia jako przyczyna kataru
Katar pojawiający się wiosną nie koniecznie musi wynikać z infekcji dróg oddechowych. Bardzo częstą przyczyną tej dolegliwości jest reakcja na alergeny wziewne. Już na początku roku zaczyna pylić olcha i leszczyna. W następnej kolejności wierzba, brzoza, grab i topola. Alergię wywołać może także kurz (np. podczas wiosennych porządków) czy zarodniki grzybów, wbrew pozorom powszechnie występujące w środowisku. Katar towarzyszący reakcji alergicznej, choć podobny do tego towarzyszącego przeziębieniu, wymaga innego postępowania gdyż powstaje w innym mechanizmie. W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie alergię, powinniśmy zgłosić się do lekarza celem dobrania odpowiednich leków zwalczających objawy.
Jak odróżnić przeziębienie i alergiczny nieżyt nosa?
Jest kilka objawów łączących obydwie choroby – wodnisty wyciek z nosa, zatkanie nosa, kaszel i kichanie. Natomiast znamy też kilka objawów różnicujących te jednostki. W przebiegu przeziębienia, w przeciwieństwie do alergicznego nieżytu nosa, nie występuje uczucie swędzenia w nosie. Świąd oczu, podniebienia czy gardła zwykle wyraźnie wskazuje na problem z alergią. Z kolei gorączka i ból gardła przemawia za przeziębieniem.
Zapalenie zatok przynosowych jako przyczyna kataru
Czynniki predysponujące do rozwoju zapalenia zatok przynosowych to między innymi nieprawidłowości anatomiczne takie jak skrzywienie przegrody nosa, alergiczny nieżyt nosa czy inne sytuacje utrudniające wyciek wydzieliny z zatok. W zależności od czasu trwania objawów, wyróżniamy zapalenie ostre i przewlekłe. Oprócz kataru, chorzy skarżą się na kaszel, ból głowy, upośledzenie węchu, uczucie rozpierania w okolicy zatok czy spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Wymienionym objawom może towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. W przebiegu przewlekłego zapalenia może dojść do tworzenia się polipów w nosie. Nie należy lekceważyć opisanych symptomów, gdyż nieleczone zapalenie zatok, szczególnie spowodowane infekcja bakteryjną, może nieść ciężkie powikłania, takie jak zapalenie tkanek oczodołu, ropień czy nawet zapalnie opon mózgowo-rdzeniowych.