Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Z pewnością zależy Ci na zdrowiu i szczęściu malucha. Po porodzie pediatra pyta opiekunów o możliwość podania dożylnie witaminy K. Jest to rutynowy zabieg, który wykonuje się u większości nowo narodzonych dzieci. Możesz odmówić podania witaminy K, jednak zanim to zrobisz, dowiedz się, dlaczego warto ją suplementować.

Po narodzinach dziecko przechodzi szereg badań. Pediatra sprawdza jego stan zdrowia, dokładnie mierzy i ocenia napięcie mięśniowe. Wtedy też podawane są pierwsze szczepionki oraz witamina K. Dowiedz się, w jakim celu podaje się witaminę K noworodkom.

Witamina K i jej rola w organizmie człowieka

Witamina K należy do grupy tych witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Odgrywa szczególną rolę w procesach krzepnięcia krwi i tworzenia tkanki łącznej. Jej niedobór może prowadzić do wystąpienia VKDB, czyli krwawienia z niedoboru witaminy K[1].

Na braki tej substancji szczególnie narażone są noworodki. Podczas ciąży łożysko blokuje transfer witaminy K do krwi dziecka, w związku z czym rodzi się ono z obniżonym stężeniem tego składnika we krwi.

Karmienie piersią a witamina K

VKDB może wystąpić także u niemowląt, które są wyłącznie karmione piersią. Pokarm matki pokrywa tylko 40% zapotrzebowania na witaminę K, a bifidobakterie w układzie pokarmowym noworodka nie produkują jej. W związku z tym ryzyko wystąpienia krwawienia u tych dzieci jest szczególnie wysokie[2].

Choć mleko matki nie chroni przed wystąpieniem VKDB, należy kontynuować karmienie tak długo, jak to możliwe. Szereg zalet wynikających z pokarmu ma o wiele większą wartość dla zdrowia i życia niemowlęcia. Aby wspomóc karmienie i ilość mleka, warto sięgnąć po preparaty takie jak Femaltiker. Składniki aktywne, czyli słód jęczmienny i wyciąg z melisy, wspomagają produkcję mleka i szybszy przyrost masy malucha.

Dlaczego należy suplementować witaminę K?

Krwawienie z powodu niedoboru witaminy K ma 3 postacie:

  • wczesną – pojawia się w 1. dniu życia i jest związana z chorobami matki,
  • klasyczną – objawy występują od 2. do 7. dnia życia i są wywołane przez leki przyjmowane przez ciężarną, wcześniactwo i inne,
  • późną – może wystąpić od 2 tygodnia do 6 miesiąca życia u dzieci karmionych piersią lub z cholestazą i chorych na mukowiscydozę[3].

Witamina K dla noworodka to najlepszy sposób na to, żeby zapobiegać wystąpieniu VKDB i ochronić dziecko przed krwawieniami z układu pokarmowego, pępka lub krwawieniem wewnątrzczaszkowym[4].

Podawanie witaminy K – w jaki sposób, w jakiej dawce i kiedy?

Według najnowszych standardów z 2016 roku, każde zdrowe dziecko urodzone w terminie powinno otrzymać dożylnie 1 mg witaminy K jednorazowo po urodzeniu[5]. Tak wysoka dawka chroni dziecko i nie wymaga dalszej suplementacji.

W przypadku braku zgody rodziców lub wystąpienia hemofilii u dziecka witaminę K można podać doustnie. Substancja powinna być podawana regularnie według wskazówek lekarza do końca 3. miesiąca życia malucha.

Informację o podaniu witaminy K po porodzie znajdziesz w książeczce swojego malucha.

 

 

[1] https://forumpediatrii.pl/artykul/profilaktyka-krwawienia-z-niedoboru-witaminy-k-u-noworodkow-i-niemowlat-urodzonych-o-czasie

[2] https://www.ump.edu.pl/media/uid/267466f22aecf9d59d18/f90554.pdf

[3] https://www.ump.edu.pl/media/uid/267466f22aecf9d59d18/f90554.pdf

[4] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.2.1.

[5] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.2.26.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj