Wielu, użycie własnej krwi podczas zabiegu medycyny estetycznej może co najmniej przerażać. Jednak terapia stymulacji i regeneracji komórek, przy wykorzystaniu własnego osocza jest znana od wielu lat, a choć w medycynie estetycznej stosowana stosunkowo od niedawna. Po przeprowadzeniu wielu badań, jest udokumentowane, że zabieg ten zapewnia wygładzenie zmarszczek, przebudowę wiotkiej skóry oraz daje spektakularne efekty w przypadku wszelkiego rodzaju uszkodzeń naskórka jak chociażby blizny, czy rozstępy. Wiele gwiazd korzysta z tego rozwiązania, gdyż daje ono wspaniałe rezultaty!

Na czym polega zabieg PRP?

Pierwszym etapem zabiegu jest uzyskanie osocza PRP (skrót od Platelet Rich Plasma) z własnej, świeżej krwi pacjenta poddawanego zabiegowi. Należy podkreślić, że komórki macierzyste, które znajdują się w osoczu to komórki o ogromnym potencjale biologicznym. Po zastosowaniu osocza, następuje przyśpieszenie podziałów komórkowych, tworzy się nowe białko, a przede wszystkim zauważalnie poprawia się ukrwienie tkanki. Zachodzące procesy odgrywają kluczową rolę w zahamowaniu starzenia się skóry oraz dużo szybciej goją się rany i blizny.

Dzięki temu, że do zabiegu używa się własnej krwi pacjenta, jest to metoda w pełni naturalna i biokompatybilna z jego ustrojem. Nie zachodzi tu ryzyko nietolerancji, co czasem zdarza się przy używaniu preparatów pochodzenia laboratoryjnego. Nie dochodzi do podrażnień, alergii i innych niepożądanych reakcji immunologicznych.

Okolice ciała, które najczęściej poddawane są zabiegowi to twarz (policzki, okolice oczu, usta, fałdy nosowo-wargowe), szyja, dekolt oraz dłonie.

Jak wygląda zabieg Osocze Bogatopłytkowe PRP i czy jest bolesny?

Rozwiewając największą wątpliwość – zabieg ten, mimo, że podczas jego wykonywania pojawia się krew – nie jest bolesny. Przed rozpoczęciem zabiegu skórę smaruje się kremem znieczulającym, dlatego ukłucia są praktycznie nieodczuwalne. Samo pobranie krwi, niczym nie różni się od standardowego badania laboratoryjnego i jest to tylko jedno ukłucie.

Zabieg PRP można podzielić na trzy etapy.

Etap I – pobranie niewielkiej ilości krwi (10-60 ml) z żyły pacjenta w pozycji siedzącej, lub leżącej w zależności od preferencji pacjenta.

Etap II – wirowanie krwi w celu otrzymania koncentratu bogato płytkowego. Następuje oddzielenie leukocytów i erytrocytów od osocza.

Etap III – aplikacja otrzymanego materiału – osocza bogato płytkowego – poprzez wstrzykiwanie w skórę. Iniekcja odbywa się z wykorzystaniem techniki mezoterapii, albo liniowo wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry.

Jak często trzeba powtarzać zabieg PRP i ile wynosi rekonwalescencja?

Warto podkreślić, że efekty po zabiegu następują stopniowo wraz z postępującą odbudową włókien kolagenowych. Pierwsze efekty widoczne są po 1-2 tygodniach od zabiegu – skóra jest napięta i wygładzona oraz następuje ujednolicenie kolorytu. Liczbę zabiegów oraz odstępy czasowe ustala lekarz w zależności od nasilenia problemu i oczekiwań pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu występuje lekki obrzęk, który utrzymuje się 2-3 dni.

Jakie są efekty zabiegu Osocze Bogatopłytkowe PRP?

 • Widoczna poprawa elastyczności i jędrności skóry;
 • Biorewitalizacja oraz ujednolicenie kolorytu skóry;
 • Wygładzenie nierówności, fałdek i zmarszczek;
 • Poprawa nawilżenia skóry;
 • Szybsza regeneracja i przyśpieszenie gojenia ran;
 • Usunięcie rozstępów i blizn;
 • Wzrost produkcji kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za młody wygląd skóry twarzy i ciała;
 • Poprawa ukrwienia skóry;
 • Pobudzenie wzrostu włosów i ich wzmocnienie.

Przeciwwskazania do zabiegu Osocze Bogatopłytkowe PRP:

 • Choroby nowotworowe;
 • Immunosupresja – hamowanie wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych;
 • Ciąża i karmienie piersią;
 • Wszelkie przewlekłe choroby narządów wewnętrznych – nerek, wątroby i płuc w stadium niewydolności.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez firmę Esteticmed.pl Klinika Medycyny Estetycznej