Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego przyszła pora na uzupełnienie nowego planu lekcji o zajęcia dodatkowe. Choć oferta zajęć jest niezwykle szeroka, wybór nie należy do prostych. Dowiedz się, gdzie szukać zajęć dodatkowych dla swoich dzieci i jak je wybierać?
Zajęcia dla Ciebie, czy dla dziecka?
Zanim zaczniesz wybierać oferty zajęć pozaszkolnych, porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Nie ma nic gorszego niż zajęcia wybrane dlatego, że to rodzic o nich zawsze marzył, lub dzieci koleżanek z nich korzystają, więc i Twoje dziecko powinno. Nie ma się co oszukiwać – jeśli Twoje dziecko nie lubi na przykład gry na skrzypcach, nie przełamie się, a jedynie pogłębi swoją niechęć. Pamiętaj przy tym, że rozmowa musi odbyć się w spokojnej, łagodnej atmosferze, dzieci łatwo ulegają presji i na początku zgodzą się na wiele, byleby Cię nie zawieść.
Wybranie odpowiednich zajęć dodatkowych może być dla dziecka trudne. Być może samo nie wie, czym chciałoby się zajmować, boi się nowej grupy dzieci, a może zwyczajnie nie czuje motywacji do podjęcia działań. W takiej sytuacji spędź z nim więcej czasu i wybadaj, czym się interesuje, co lubi i co sprawia mu przyjemność – i wtedy spróbuj je zachęcić do rozwijania swoich pasji.
Wyrównywanie szans, rozwój czy zajmowanie wolnego czasu?
Zajęcia pozaszkolne można podzielić na 3 główne grupy, zależnie od tego, jakie jest ich zadanie.
Grupa pierwsza to zajęcia wyrównawcze. Jeśli macie problemy w szkole, w jakichś kategoriach dziecko sobie nie radzi, poszukajcie zajęć, na których dziecko nadrobi braki. Być może nie sama wiedza jest dla dziecka trudna, tylko sposób jej przekazywania przez nauczyciela. Wtedy zajęcia dodatkowe pomogą pozbyć się problemów w nauce.
Grupa druga to zajęcia rozwijające. Wszechstronnie rozwijające się dziecko będzie sobie lepiej radziło w życiu. Dlatego szlifowanie jego pasji wyjdzie Wam na dobre. Cały czas jednak miej na uwadze, czy dziecku sprawia to przyjemność – i w żadnym wypadku nie krytykuj, jeśli dziecko będzie chciało zmienić swoje zainteresowania. Rozmawiaj, słuchaj argumentów, nie ignoruj uczuć dziecka.
Grupa trzecia to te zajęcia, które mają przede wszystkim skłonić dziecko do aktywności, zwłaszcza ruchowej i zająć mu wolny czas. W tej roli najlepiej sprawdzają się zajęcia sportowe – od piłki nożnej i innych gier zespołowych, po taniec czy karate. Tutaj kluczowym jest, by dziecko czuło, że się bawi, rygor i plany treningowe zostaw sobie na potem, gdy dziecko poczuje, że to zajęcia dla niego.
Trudny wybór – gdzie mają odbywać się zajęcia?
Jeśli myślisz, że samo wybranie zajęć dodatkowych rozwiązuje problem, jesteś w błędzie. Po wybraniu zajęć przychodzi czas na znalezienie organizatora odpowiadających Wam zajęć. I tu zaczynają się schody, bo o ile sama oferta jest zazwyczaj szeroka, o tyle dopasowanie planu zajęć do lekcji i Twoich możliwości czasowych (i komunikacyjnych) jest poważnym przedsięwzięciem.
Najlepiej zacznij od sprawdzenia oferty szkoły, do której uczęszcza dziecko. Dobrze by było, gdyby mogło uczestniczyć w zajęciach w miejscu, które zna – a Ty nie będziesz musiała martwić się o transport.
Jeśli jednak zajęcia, które wybraliście są nietypowe, lub nie prowadzi ich żadna placówka w najbliższej okolicy, skorzystaj z internetowych wyszukiwarek – takich jak www.Pozaszkolne.pl, w których możesz przejrzeć ofertę różnych punktów znajdujących się w Twoim mieście. Dzięki temu od razu będziesz w stanie skorelować plan zajęć dziecka z ofertą placówki, porównać opinie i zakres zajęć proponowanych przez poszczególne instytucje. Dodatkowo, poza samą ofertą placówek, takie serwisy proponują poradniki dla dziecka i rodzica, wydarzenia w których możecie wziąć udział i jeszcze sprawniej zaplanować zajęcia na kolejne semestry.
Artykuł przygotowany przez www.Pozaszkolne.pl – ulubioną przez rodziców wyszukiwarkę zajęć dodatkowych.