Wydawałoby się, że wszawica to temat odległy, głęboko już zapomniany. W dobie XXI wieku, przy możliwościach zakupu różnych kosmetyków, przy wysokim poziomie higieny osobistej temat systematycznie powraca.

Co to jest wszawica?

Wszawica to choroba ludzi i zwierząt, powodująca zmiany skórne wywołane przez wszy. Wszawica ludzka dzieli się na głowową, odzieżowa i łonową. Dzieci w szkole czy przedszkolu najczęściej atakuje wszawica głowowa.

Wszawica głowowa

Wszy głowowe żyją na owłosionej głowie. Wszy przenoszą się poprzez stykanie się głowami, używanie wspólnych szczotek, grzebieni. Najczęściej występuje u osób nie przestrzegających podstawowych zasad higieny, a także wśród dużych skupisk ludzi, na przykład w przedszkolach czy szkołach.

Dorosłe wszy wysysają krew z człowieka co 3 – 4 godziny. Wywołuje to silny świąd, wskutek ugryzień powstają na skórze małe grudki.

Wszy głowowe rozmnażają się bardzo szybko, dziennie samice składają od 3 do 4 jaj dziennie. Jaja wszy to gnidy, mają białawy kolor. Podczas całego życia jedna samica składa około 60 jaj, po 8 dniach wylęgają się larwy, a po 16 dniach są już dorosłe. Dorosła wesz żyje około 10 dni.

Jak leczyć wszawicę?

  • Należy nabyć w aptece środki farmakologiczne dostosowane do wieku dziecka, które zabijają wszy. Najczęściej kurację powtarza się kilkakrotnie. Dodatkowo należy czesać włosy gęstym grzebieniem, który usuwa martwe gnidy.
  • Zmień pościel i ręczniki używane przez dziecko, i wypierz je w jak największej temperaturze, zabije to wszy.
  • Pluszowe zabawki należy wyprać lub włożyć na jeden dzień do zamrażarki.
  • Pamiętaj, aby kontrolować także skórę głowy pozostałych członków rodziny.
  • Nie puszczaj dziecka do placówek, zrób to dopiero gdy będziesz pewna, że nie ma już ani gnid ani wszy.

Wszawica odzieżowa

Rzadko spotykana w normalnych warunkach, najczęściej spotyka się wszawicę odzieżową wśród ludzi bezdomnych, zaniedbanych. Wesz odzieżowa żyje w pościeli oraz ubraniach, żywi się ludzką krwią, natomiast nie żyje na człowieku. Można się nią zarazić poprzez nocleg w złych warunkach, występują też w miejscach przeludnionych i miejscach klęsk żywiołowych. Objawami wszawicy odzieżowej jest silny świąd skóry, rozdrapywanie ranek. Osoba wraca do zdrowia poprzez porządne, dokładne wypranie odzieży i pościeli oraz zdezynfekowanie jej zasypką do odzieży.

Wszawica łonowa

Wszawica łonowa jest przenoszona drogą płciową, ale także poprzez noszenie ubrań zakażonej osoby. Sine ugryzienia są widoczne w okolicy łonowej, ale uwaga! Wszy łonowe mogą przenosić się na owłosioną skórę brzucha czy ud, a także brwi i rzęs!