Dieta ketogeniczna to, dzięki szybkim, spektakularnym efektom, zyskująca coraz większą popularność forma odchudzania. Polega on na zastąpieniu większości węglowodanów w diecie – tłuszczami (mają stanowić 75% dziennego jadłospisu). Rygorystycznie przestrzegana przynosi oczekiwane, fantastyczne rezultaty. Zwłaszcza na początku jej stosowania (pierwsze 2-3 miesiące stosowania).

Stan ketozy – pozytywy i negatywy

Zmniejszenie węglowodanów na rzecz tłuszczów zmienia metabolizm. Polega on na tym, że energia pobierana jest z tłuszczów, które zamieniane są na ciała ketonowe. Profesjonalnie nazywa się to stanem ketozy. Ma on wiele pozytywnych skutków (dzięki temu na przykład chudniemy). Jak wszystko, może wywoływać też skutki uboczne. Jest ich kilka, ale jednym z najczęściej pojawiających się jest wysypka ketogeniczna, zwana profesjonalnie prurigo barwnikowe.

Czym jest keto wysypka?

Wysypka zwykle pojawia się, gdy organizm człowieka z czymś walczy. Podobnie jest i w tym przypadku. Całkowicie dieta ketogeniczna zmienia sposób żywienia i organizm musi się do niego przyzwyczaić. Proces ten może wywołać między innymi wysypkę ketogeniczną. Są to zmiany skórne, które na ciele pojawiają się w postaci czerwonych i swędzących krostek. Najczęściej lokalizuje się je na:

  • plecach,
  • szyi,
  • ramionach,
  • klatce piersiowej,
  • rękach.

Zdarza się także, że keto wysypka atakuje twarz, ale są to sporadyczne przypadki. Jak każda wysypka, także i ta ma swoje etapy. Rozpoczyna się od wczesnych zmian, przechodząc do w pełni rozwiniętych, ustępujących oraz późnych, oznaczających kończącą się wysypkę. W etapie pełnego rozkwitu wysypka może przybierać formę dość dużych grudek wypełnionych płynem lub nawet ropą. Wysypka nie trwa długo. Zmiany zwykle utrzymują się na skórze około tygodnia.

Co wywołuje wysypkę?

Wiadomo, że wysypka związana jest bezpośrednio ze zmianą nawyków żywieniowych i zwiększenia spożycia tłuszczów. Mimo szeregu badań nadal nie wiadomo jednak do końca co konkretnie wywołuje wysypkę ketogeniczną? Teorii jest kilka. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • warunki immunologiczne,
  • bakterie jelitowe,
  • skutek uboczny cukrzycy,
  • światło słoneczne,
  • przegrzanie,
  • pocenie się, wywołujące także tarcie skóry,
  • urazy skóry,
  • alergie.

Keto wysypka – jak ją leczyć?

Mimo, że wysypka ketonowa nie boli, jest dokuczliwa. Czasami nawet bardzo. Po pierwsze może swędzieć, co nie jest zjawiskiem komfortowym. Po drugie nie wygląda estetycznie, a pojawić się może przecież w miejscach, który nie da się zasłonić ubraniem. Każdy więc chce jak najszybciej uporać się z niechcianą lokatorką.

Jednym z pierwszych sposobów jest zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów. To jednak będzie oznaczało, że przerwiemy keto i będziemy musieli do niej wrócić, po wyleczeniu zmian.

Drugim sposobem jest uzupełnienie diety o składniki odżywcze, których na skutek keto diety mamy niedobór. Najlepiej więc zwiększyć nieco spożycie owoców i warzyw, bo dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędnych składników. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, by owoce i warzywa nie zwierały cukrów, bo tylko dzięki temu stan ketozy zostanie utrzymany.

Trzecim sposobem jest włączenie do diety środków przeciwzapalnych, czy to w postaci tabletek, czy maści. Można zastosować witaminę D czy suplementy diety zawierające olej rybny.

Podstawą w walce z wysypką jest pielęgnacja skóry. Należy utrzymywać ją dobrze nawilżoną i chronioną przed działaniem promieni słonecznych.