W XXI wieku pytanie to jest, wbrew pozorom, częstym dylematem rodziców. Powszechnie wiadomo, że dzieci dla których telewizja jest codziennością bardziej chcą chodzić do kina. Lecz większość rodziców wychodzi z błędnego założenia, że dzieciom bardziej się podoba bajka oglądana na dużym ekranie niż przedstawienie odgrywane przez żywych aktorów, którzy są na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego dzieci wolą kino?

Otóż głównym powodem tego, że dzieciaki namawiają rodziców na kino jest to, że postacie z filmów i kreskówek są spotykane na każdym kroku, a oglądanie bajek stało się codzienną rozrywką. Wszystkie dzieci znają najbardziej popularne postacie z filmów Disneya i wiedzą, które kreskówki są obecnie „na topie”. A co dzieci wiedzą o teatrze? Wbraw przekonaniom rodziców… nic. Niestety placówki przedszkolne mają zbyt mało miejsca w programach nauczania na edukację teatralną.

Sytuacji nie poprawia fakt, że teatr jest uważany za jedną z najbardziej poważnych rozrywek dla dorosłych. Większość rodziców obawia się, że dziecko w teatrze nie usiedzi spokojnie, będzie hałasować i narobi im wstydu. Część osób uważa, że jeżeli dziecko chodzi do teatru w czasie pobytu w przedszkolu, to wystarczy. Niestety, przedszkolne wyjścia do teatrów są zazwyczaj organizowane rzadziej niż raz w miesiącu, i to do teatru który znajduje się najbliżej danej placówki.

Warto poszukać w mieście teatrów dla dzieci. W wielu miastach znajdują się teatry, które jeżeli nie zostały stworzone specjalnie dla dzieci, to okazjonalnie wprowadzają do repertuaru ciekawe spektakle dla najmłodszych.

Niestety fenomen popularności kina wśród dzieci wynika ze znajomości tematyki i formy jaka gości najczęciej na kolorowym ekranie. Nie wolno też zapomnieć o popcornie i coca coli, które zaczynają być wręcz obowiązkowe podczas wizyty w kinie.

Bajki na ekranie dla małych dzieci

Oglądanie telewizji jest dla dorosłych czymś naturalnym, obejrzenie filmu czy wiadomości jest zazwyczaj stałym punktem dnia. Jeżeli nie w telewizjii to w internecie np. na YouTube czy innych, podobnych serwisach. Nie wolno jednak zapominać, że dziecko nie jest tak ukształtowane jak dorosły a jego mózg cały czas się rozwija. Psychologowie są zgodni, że długotrwałe i częste oglądanie telewizji w wieku dziecięcym negatywnie wpływa na rozwój dzieci. Kolorowe obrazy, które przesuwają się w szybkim tempie po ekranie telewizora mają bardzo negatywny wpływ na rozwój psychospołeczny dzieci, a oczy dzieci do szóstego roku życia nie są w stanie odpowiednio zogniskować sztucznego obrazu. Ponadto, małe dzieci nie są jeszcze w stanie odróżnić fikcji od prawdy – wierzą we wszystko, co w telewizji zobaczą.

Wielu rodziców uważa, że włączając dziecku bajki edukacyjne wręcz wspomaga jego rozwój. Natomiast prawda jest inna: dowiedziono, że oglądanie telewizji przez małe dzieci jest ściśle powiązane z trudnościami w zasypianiu. Zwłaszcza, jeżeli dzieci mają okazję razem z rodzicami oglądać programy dla dorosłych (np. wiadomości). Ponadto wg. ogromnej liczby pediatrów, oglądanie telewizji przez dzieci poniżej trzech lat skutkuje późniejszymi problemami z koncentracją, spowalnia rozwój poznawczy oraz może powodować agresywne zachowania.

Nie bezzasadny jest jednak argument „ja oglądałem/am telewizję w dzieciństwie i nic mi nie jest”, ponieważ dawniej obraz prezentowany na ekranie był bardziej statyczny, mniej migoczący i mniej kolorowy, co czyniło go łatwiejszym w odbiorze oraz mniej szkodliwym. No i dawniej, oglądanie telewizjii było czymś w rodzaju święta – dzieci oglądały bajki rzadko i krótko. Nie było programów nadający bajki przez całą dobę.

Przewaga teatru nad kinem

Teatr oraz ogólnie pojęta edukacja teatralna mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. W przeciwieństwie do bajek oglądanych, teatr edukuje i buduje wrażliwość artystyczną u dzieci. Oglądanie spektaki teatralnych pozwala poznać i zaobserwować emocje, żywo wyrażane przez aktorów na scenie.

Teatry stworzone specjalnie z myślą o dzieciach tworzą tzw. „bezpieczną atmosferę” – podczas przedstawień dla najmłodszych widzów światła nie gasną, nie ma nagłych dźwięków, które mogłyby dziecko przestraszyć. Sale w takich teatrach są zazwyczaj bardzo kameralne, liczba aktorów na scenie jest ograniczona, a zamiast sztywnej, wielowątkowej fabuły jest gra kolorami czy dźwiękami. Ponadto w przeciwieństwie do kina, teatr rozwija wyobraźnię dziecka.

Wiadome jest jak ważna dla dziecka jest obecność i uwaga rodziców, lecz także i rodzice potrzebują czasem chwili oddechu i spokoju, a bajki w telewizji są jednym ze sposobów na uzyskanie w ciągu dnia kilku chwil dla siebie. Jednakże jeżeli lepiej jest zainspirować dziecko do samodzielnej zabawy i pokazać jak fajnie można się bawić np. Klockami czy rysować.

Warto więc pokazać dziecku teatr, sprawić, by spektakle teatralne były mu tak samo dobrze znane jak bajki z telewizji czy z kina. Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, ale wybierając rodzaj rozrywki dla swojego dziecka warto się zapoznać z opiniami ekspertów na dany temat, ponieważ niektóre decyzje mają bardzo długofalowe skutki. Jeżeli dziecko ma oglądać telewizję to niech to będą 20 minutowe bajki, o bardziej statycznej akcji, ponieważ to co wydaje się dobre i przyjemne nie zawsze takie jest.