Zabawy przygotowujące do nauki czytania

    -

    Między czwartym a piątym rokiem życia warto solidnie zabrać się za przygotowywanie dziecka do nauki czytania. Dzięki kilku prostym zabawom Wasz maluch będzie gotowy, by w późniejszym czasie bez problemu opanować pierwsze czytanki.

    Głoska a litera

    Niezależnie od formy zabawy i umiejętności dziecka pamiętaj o jednym – zawsze ucz dziecko liter zgodnie z ich wymową, a nie nazwą. Dla Ciebie jasnym jest, że „p” to „pe” a „g” to „gie”, jednak maluch będzie miał ogromne problemy ze zrozumieniem, dlaczego pojedynczy znak to „gie”, a już w słowie zmienia się w twarde „g”.

    Kolejność, grupowanie i porządkowanie

    To kolejna ważna umiejętność w nauce czytania. Bowiem tak jak litery w słowie, jak i słowa w zdaniu muszą występować w określonej kolejności, by miały sens. Grupowanie i porządkowanie to w ogóle istotne umiejętności, bez których podejmowanie prób nauki czytania spełzną na niczym. Zadbaj więc, by dziecko było w stanie zrozumieć, że czerwony owoc może być zgrupowany z innymi owocami (o różnych kolorach), bądź z innymi czerwonymi przedmiotami (niekoniecznie owocami). Spokojnie i sukcesywnie poszerzaj wiedzę maluszka o otaczającym go świecie.

    Zabawa 1 – porządkowanie

    Pierwsza zabawa polega na chronologicznym porządkowaniu obrazków. Przygotuj kilka rysunków przedstawiających pewną historię: może to być nasionko leżące na ziemi, rozwijająca się roślinka i jej kwitnąca postać. Ułóż je we właściwej kolejności i poproś dziecko, by opowiedziało na ich podstawie historię. Następnie obrazki pomieszaj i poproś, by dziecko ułożyło je w logicznej kolejności (zawsze od lewej do prawej, tak jak później będzie miało pisać). Stopniowo rozwijaj historie, tworząc dłuższe sekwencje obrazków i dodając do nich więcej szczegółów.

    Zabawa 2 – na pierwszą literę

    Ta zabawa jest doskonała zwłaszcza dla dzieci niespokojnych, mających problem z usiedzeniem na miejscu. Gdy już macie omówione kilka liter, poproś dziecko by przyniosło Ci przedmiot, którego nazwa zaczyna się na daną literę. Dziecko będzie miało nie lada uciechę biegając po domu i szukając przedmiotu na jakąś literę. Rozwinięciem tej zabawy jest tworzenie par słów, zaczynających się na tę samą literę: biała bluzka, puchata poduszka i mięciutki miś będą równie łatwe do znalezienia, a pozwolą dziecku na oswajanie się z poszczególnymi literami.

    Zabawa 3 – zgadywanki!

    Kolejna propozycja to zabawa w zgadywanie. Zabawy przygotowujące do nauki czytania powinny nauczyć dziecko, że konkretny dźwięk występujący w słowie oznacza zawsze ten sam symbol. Weź więc obrazek i poproś malucha, by na przykład pokazał szczekające zwierzę na literę „p”. Usiądź w salonie i zadaj zagadkę „Widzę coś, co zaczyna się na literę „w” i stoją w tym kwiaty – dziecko powinno odgadnąć, ze chodzi o wazon i wskazać go. Tę zabawę możecie uprawiać na zmianę, zadając sobie nawzajem zagadki.

    Zabawa 4 – mówię/piszę

    Ostatni krok to pokazywanie dziecku prawdziwych liter. Jeśli maluszek już wie, że krowa i krzesło zaczynają się na tę samą literę, pokaż mu te wyrazy w formie pisanej i wyjaśnij, jak wygląda literka „k”. W ten sposób dziecko zacznie kojarzyć litery ze słowami i ich wymową, co w późniejszym czasie znacząco ułatwi mu naukę czytania. Powodzenia!

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza