Koniec września i początek października to okres, który sprzyja wykonywaniu różnych kuracji kosmetycznych. Dużym zainteresowaniem w salonach urody cieszą się wtedy m.in. zabiegi laserowe. O które terapie konkretnie chodzi? Przy jakich problemach skórnych i innych niedoskonałościach ciała sprawdzą się one najlepiej?
Duże nasłonecznienie i wysokie temperatury, które towarzyszą nam w czasie wakacji, stanowią poważne przeciwwskazania do przeprowadzenia części kuracji kosmetycznych. Dotyczy to w szczególności zabiegów z użyciem technologii IPL. Ich wykonywanie w tym okresie może bowiem wywołać przebarwienia, a niekiedy wręcz poparzenia skóry. Dlatego właśnie korzystanie z metod laserowych cieszy się tak dużą popularnością w czasie jesieni. Pomijając fakt, że pogoda sprzyja wtedy przeprowadzaniu wspomnianych kuracji,-10-jest także doskonałym momentem do zregenerowania skóry po urlopie.
Jakie zabiegi laserowe są dziś dostępne?
Współcześnie w salonach kosmetycznych dostępne są kuracje, które pozwalają na zwalczanie różnych niedoskonałości ciała. W przypadku zabiegów laserowych, dostępne metody oferują zarówno usuwanie niechcianego owłosienia, jak i leczenie cery naczyniowej oraz niwelowanie widocznych oznak starzenia się skóry. Co więcej, kuracje z wykorzystaniem technologii IPL sprawdzają się przy usuwaniu przebarwień oraz trądziku. Na czym konkretnie polegają te zabiegi? Jakich efektów można się spodziewać po ich przeprowadzeniu?
Depilacja laserowa – zabieg pozwalający na skuteczne usunięcie owłosienia z wybranych okolic ciała. Cała kuracja składa się najczęściej z 6-10 wizyt w salonie kosmetycznym. Pomiędzy poszczególnymi spotkaniami w gabinecie stosuje się także odstępy czasowe, które mogą wynosić od 4 do 8 tygodni. Seria fotoepilacji, bo tak niekiedy nazywa się ten zabieg, zapewnia pozbycie się nawet do 80-90% niechcianego owłosienia (reszta to włoski niewidoczne). Natomiast podczas jednej wizyty w salonie można usunąć około 15-30%.
Fotoodmładzanie – kuracja tego typu sprawdza się zarówno przy przywracaniu skórze jędrności, jak i w walce z drobnymi zmarszczkami, plamami słonecznymi, zaczerwienieniami oraz przebarwieniami. Dlatego fotoodmładzanie stosuje się m.in. w celu zredukowania widocznych oznak starzenia się cery. Najlepsze rezultaty przyniesie kuracja, która będzie się składała z 4-6 wizyt w gabinecie. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny wynosić nie więcej niż 3 tygodnie.
Zamykanie naczynek – skuteczna metoda leczenia cery naczyniowej, która znajduje zastosowanie również w przypadku trądziku różowatego oraz rumienia. Urządzenie wykorzystywane podczas zabiegu pozwala na działanie powierzchniowe lub głębokie (w zależności od indywidualnych potrzeb). Ponadto, kuracja zamykania naczynek IPL wymaga co najmniej czterokrotnego odwiedzenia gabinetu. Jeśli chodzi o odstępy czasowe – najczęściej wynoszą one 3 tygodnie.
Redukowanie trądziku – zabiegi pozwalające na zredukowanie tej niedoskonałości można wykonywać nawet co 7 dni. Cała kuracja składa się zaś z 3-5 spotkań w gabinecie. Co przemawia za laserowym usuwaniem trądziku? Poza wysoką skutecznością, metoda ta nie niesie również za sobą ryzyka wystąpienia efektów ubocznych (mogą się one pojawić w przypadku przyjmowania leków doustnych i miejscowych). Technologia IPL sprawdza się najlepiej przy leczeniu trądziku zapalnego. Działanie lasera zapewnia bowiem zniszczenie bakterii skórnych, które są odpowiedzialne za powstawanie tych niedoskonałości cery.
Usuwanie przebarwień – kuracja tego typu wymaga wykonania od 5 do 6 zabiegów. Zadowalające rezultaty terapii widać w szczególności 2 tygodnie po jej zakończeniu. Skóra staje się wtedy gładka i nabiera właściwego kolorytu. Na czym konkretnie polega usuwanie przebarwień IPL? Podczas zabiegu z użyciem lasera naświetla się nieestetyczne zmiany skórne. Następnie ulegają one ściemnieniu, złuszczają się i redukują lub całkowicie znikają.
Bezpieczeństwo przed zabiegiem i po jego wykonaniu
Duża popularność zabiegów laserowych wynika zarówno z ich skuteczności, jak i bezinwazyjności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość kuracji kosmetycznych towarzyszą pewne przeciwwskazania oraz zalecenia. I nie chodzi tutaj jedynie o zbyt intensywne działanie promieni słonecznych… Dlatego w trosce o bezpieczeństwo klienta, przed wykonaniem konkretnego zabiegu kosmetolog powinien zawsze przeprowadzić wywiad – ocenić stan zdrowia i skóry osoby, która zgłosi się do gabinetu.
Warto podkreślić, że w przypadku terapii z zastosowaniem technologii IPL wiele zależy od nas samych. Innymi słowy, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami, o których usłyszymy w gabinecie. W trakcie serii zabiegów należy unikać m.in. długotrwałego opalania skóry, mocnych peelingów, gorących kąpieli oraz wizyt w solarium lub na basenie. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie skóry – zwłaszcza w miejscach, które są objęte kuracjami laserowymi.