Zamek Czocha wzniesiony został w latach 1241-1247 jako twierdza obronna. W ciągu stuleci Zamek Czocha był wielokrotnie przebudowywany i wielokrotnie zmieniał właścicieli.

W XVIII wieku niemal doszczętnie strawił go pożar. Następnie Zamek Czocha został gruntownie przebudowany i w 1909r. został zakupiony przez Barona Ernesta von Gutschowa. Baron zmienił Zamek Czocha w luksusową rezydencję z ogromną ilością dzieł sztuki, broni, obrazów oraz mebli.

Tajemnice Zamku Czocha

Pogłosek na temat rzekomych tajemnic jest kilka. Jedni twierdzą, że prowadzono tutaj badania nad bronią rakietową, inni twierdzą, że w podziemiach znajdują się korytarze i lochy dotąd niezbadane w których ukryte były skarby zrabowane w Polsce w czasach okupacji. Jedno jest pewne Zamek Czocha przez kilka lat był niedostępną twierdzą, silnie bronioną przez Niemców.

Biała Dama

Jak głosi legenda, jeden z właścicieli Zamku Czocha, gdy powrócił do domu po kilkuletniej nieobecności zastał swoją żonę w ciąży. Gdy tylko dziecko przyszło na świat kazał je zamurować żywcem w kominku, a żonę wrzucić do studni, by poddać ją próbie wody. Niestety kobieta nie przeżyła. Od tej pory nocami słychać kwilenie niemowlęcia, a po Zamku Czocha błąka się Biała Dama.

Źródło:
„100 Najpiękniejszych Miejsc w Polsce” – wydawnictwo Publicat
www.zamkipolskie.net.pl