Zbieraniem ziół ludzie zajmowali się od zarania dziejów. Nasze prababki i babki wiedziały kiedy zbierać zioła, jakie mikstury z nich można zrobić. I choć wielu z nas nie doceniało tej wiedzy to wszystko zaczyna się zmieniać. Nie tylko producenci leków i kosmetyków doceniają zalety ziół. Z ziół można przyrządzić wiele specyfików, a wiedza „medyczna” naszych babć może się przydać.

Kiedy i jak zbierać zioła

Zioła można zbierać od wczesnej wiosny do jesieni. Rosną one wszędzie – w lasach, na łąkach czy w ogrodach. Zioła możesz zbierać nawet podczas spaceru. Jednak zanim zaczniesz to robić musisz nauczyć się je rozpoznawać. Warto też wiedzieć co można zrobić z danego zioła.

Z niektórych ziół można robić nalewki czy wywary, inne można spożywać na surowo.

Poniżej opis kilku najbardziej znanych ziół

Lubczyk ogrodowy
Świetny specyfik na dolegliwości żołądkowe. Jest to zioło uniwersalne można je stosować jako przyprawy do wielu potraw. Lubczyk jest także afrodyzjakiem, podobno dobrze wpływa na potencję u mężczyzn.

Mniszek lekarski
Mniszek lekarski popularnie zwany mleczem. Zbiera się tylko jego żółte kwiaty i robi zalewę. Sok zrobiony z mlecza zawiera wiele witamin i minerałów. Ma świetny wpływ na pracę nerek, działa moczopędnie, ma także właściwości rozkurczające jelita, a także bardzo dobrze wpływa na pracę jelit podczas zaparć.

Rumianek
Rumianek pospolity to zioło, które bardzo dobrze działa na różne infekcje i stany zapalne skóry, wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka, ma działanie uspokajające, napotne, przeciwgorączkowe. Rumianek polny w naszym kraju najczęściej jest zbierany na łąkach. Rumianek najlepiej zbierać w okresie jego kwitnienia czyli od maja do sierpnia. Trzeba jednak zapoznać się z jego wyglądem, żeby go nie pomylić z rumianem polnym.

Babka lancetowata i zwyczajna
Zioło to kwitnie od połowy maja do końca września i wówczas to zbiera się jej liście. Liście te trzeba ususzyć w przewiewnym i gorącym miejscu. Babka lancetowata pomaga szybciej wygoić się ranom. Jest skuteczna w leczeniu pęcherzy na stopach. Używa się jej jako środek wykrztuśny i stosuje się ją w leczeniu układu oddechowego.

Szałwia lekarska i łąkowa
Szałwia ma w sobie witaminę B1,A i C. Można ją ususzyć. Pomaga przy dolegliwości zwanej zgagą, ale najlepiej pomaga na stany zapalne gardła i jamy ustnej.

Zioła mają wiele zalet. Zacznij je doceniać tak jak robili to nasi przodkowie.