Misją czy też celem fizjoterapii jako dziedziny jest zapewnianie uzdrawiania poprzez rozmaite techniki oddziaływania na ciało pacjentów, którym różne urazy ograniczyły zdolności motoryczne lub też sprawiły, ze ich funkcjonowanie życiowe uległo także diametralnej zmianie.

Wykorzystując odpowiednie metody, które trzeba precyzyjnie dobrać pod konkretny przypadek i potrzeby pacjenta, możemy organizmowi zapewni powrót do stanu pełnego zdrowia, a także ewentualnie – największego poziomu wydolności, jaki tymi metodami jesteśmy w stanie ostatecznie wypracować. Wszystkie fizyczne urazy są obciążeniem w zakresie funkcjonowania organizmu, funkcjonowania naszego ciała. Zadanie fizjoterapeuty jest bardzo proste. Trzeba doprowadzić do tego, żeby wyeliminować dysfunkcję całkowicie albo po prostu zabezpieczyć ciało tak, by było przygotowane do jej zminimalizowania i ustawienia możliwie największego poziomu komfortu w codziennym życiu.

Jak działają fizjoterapeuci

Patrząc przez pryzmat oddziaływania na organizm, w zasadzie możemy ten obszar podzieli na trzy  zasadnicze działy. Pierwszym jest fizykoterapia. Drugim masaż leczniczy, a trzecim – kinezyterapia. W pierwszym przypadku, ze względu na podobne nazewnictwo, często spotkamy się z mylnym postrzeganiem tego obszaru jako fizjoterapii. W fizykoterapii odpowiadamy za dostarczenie zewnętrznych bodźców fizycznych do ciała. Wśród najpopularniejszych znalazły się takie działania jak – balneoterapia, która bazuje na kąpielach i spożywaniu mineralnych wód. Z kolei elektroterapia jak http://www.sport-med.pl/elektroterapia pobudza ciało w konkretnych obszarach, z wykorzystaniem prądu o niewielkiej częstotliwości. Jest również termoterapia – gdzie kluczowym czynnikiem jest wysoka temperatura, oddziałuje się tutaj na przykład przez pobyty w saunie czy łaźni. Przeciwnym biegunem jest krioterapia, gdzie działamy niską temperaturą.

Kinezyterapia wraz z masażami

Masaż leczniczy i fizjoterapia są ze sobą związane w sposób praktycznie nierozerwalny. Trzeba tu mieć na uwadze wykorzystanie odpowiedniej techniki, precyzję w wykonywanych ruchach, dobrany w odpowiedni sposób nacisk – to są rzeczy, które pozornie mogą mało znaczyć dla laików, ale dla profesjonalisty będą naprawdę ważnymi czynnikami w kontekście wyraźnej, jakościowej poprawy zdrowia pacjentów. Jeśli fizjoterapeuta posiada odpowiednie doświadczenie, będzie w stanie nawet masażem rozluźnić przykurczone mięśnie co zresztą będzie prowadziło do szybkiego odczucia relaksu i pełnej ulgi przy zmęczonej tkance. Największą efektywnością będą cieszyły się masaże powtarzane w pewnym czasowym kontinuum, jednak odstęp czasowy musi być nie większy niż 2-3 dni. Im dłuższą przerwa, tym słabsze rezultaty działania, bo będziemy mieli do czynienia z faktem że mięśnie ponownie się męczą. Więcej na temat pracy fizjoteraputy na http://www.sport-med.pl/.