Aromatyczne zioła już w średniowieczu dodawano do potraw, ponieważ działały one jednocześnie oczyszczająco jak i pobudzająco na układ pokarmowy. We współczesnym świecie zioła są nadal wysoko cenione nie tylko za walory smakowe ale także za właściwości lecznicze, np.:
- Cykoria pobudza wydzielanie żółci i działa przeczyszczająco,
- koper włoski łagodzi niestrawność,
- lucerna siewna– kiełki lucerny są bogate w wapń, fosfor, potas, magnez i prawie wszystkie znane witaminy,
- mniszek lekarski– liście mniszka są bogate w potas. Są skutecznym środkiem moczopędnym; przydatne jako środek tonizujący wątrobę i układ pokarmowy,
- rokietta siewna– zarówno liście i białe kwiaty mogą być używane do sałatek – mają charakterystyczny pieprzowy smak. Rokieta jest pożytecznym zródłem witaminy C.
- melisa– ma działanie wzmacniające i przeciwdepresyjne,
- rozmaryn-stosowany w wyciągach olejowych na artretyzm,
- tymianek– jeden z najlepszych środków antyseptycznych w ziołowej apteczce. Przydatny w infekcjach płucnych, jako tonik pokarmowy,
- dziurawiec – z liści możemy parzyć herbatkę, łagodzi objawy depresji, niweluje migreny, pomaga na bezsenność. Ma działanie żółciopędne, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne,
- mięta-jej liście mogą być stosowane w herbatkach pomagając w niestrawności, nudności i bólach głowy.
Zioła sałatkowe możemy mieszać, ale trzeba pamiętać, iż mają one często bardzo mocny smak i aromat, więc dodawać je trzeba z umiarem. Jako podstawy używamy zwykłej sałaty a jak chcemy żeby danie było bardziej kolorowe możemy zastosować cykorię lub czerwoną kapustę. Pamiętajmy o tym, że jeżeli jadamy duże porcje sałatek, ograniczmy liczbę ziół silnie pobudzających układ pokarmowy, takich jak mniszek, cykoria czy nasturcja.
Przepis na sałatkę tonizującą
Liście sałaty, najlepiej o drobnych i kruchych liściach posypujemy odrobiną kiełków lucerny. Dodajemy niezbyt drobno pocięte liście następujących ziół: bazylii, mniszka, komosy i pietruszki. Dodajemy oliwy oraz sok cytrynowy i lekko mieszamy. Sałatkę ozdabiamy kwiatami nasturcji lub ogórecznika albo kwiatami szczypiorku.
Sałatka w tej postaci zawiera zioła o działaniu pobudzającym czynności wątroby i nadnerczy, a także dostarcza mnóstwo witamin i biopierwiastków.
Sałatka na trawienie
Drobno kroimy bulwę kopru włoskiego i łączymy z liśćmi cykorii. Dodajemy 1-2 porwane listki złocienia i garstkę listków melisy. Dodajemy oliwę, sok z cytryny i lekko mieszamy. Ozdabiamy nasionami sezamu lub kwiatami rokietty. Sałatka w tej postaci ułatwia trawienie, reguluje pracę układu pokarmowego.