Złoty zegarek klasy Premium to synonim bogactwa i luksusu. Jednak co konkretnie jest złotego w złotym zegarku? Na co zwrócić uwagę przy wyborze zegarka wykonanego ze szczerego złota i jaką próbę wybrać? Sprawdź, jakie są różnice między zegarkiem złotym a pozłacanym.

O wartości zegarka świadczy m.in. mechanizm. Jednak bardzo ważnym elementem, który podnosi wartość zegarka jest też materiał koperty, tarczy i bransolety. Jednym z najszlachetniejszych materiałów jest złoto.

Złote zegarki

Złoto nie nadaje się do stosowania w biżuterii. Jest bardzo miękkim i plastycznym materiałem, ma też zdecydowanie żółty kolor. Zwykle jest wzbogacane innymi metalami, które zmieniają jego parametry oraz barwę. Złote zegarki damskie to czasomierze, których elementy – m.in. kopertę, tarczę, indeksy, bransoletę czy klamrę paska – wykonano ze złota danej próby.

Koperta czy bransoleta zegarka złotego ma wartość biżuteryjną jako kruszec. Czyste złoto oznacza się jako 24-karatowe. Dzieląc liczbę karatów przez 24, otrzymujemy próbę złota. W zegarkach złotych zwykle stosowane jest złoto próby 585 (14-karatowe) i 750 (18-karatowe).

Zegarki ze szczerego złota produkują wybrane firmy – m.in. Certina, Tissot czy Longines. W zestawie z zegarkiem ze złota znajduje się Gold Certificate, który potwierdza autentyczność próby złota (liczbę karatów) oraz jego wagę.

Specjalne oznaczenia złotych wyrobów

Złota biżuteria posiada specjalne oznaczenia, które nazywane są znakami probierczymi. W przypadku obrączek i pierścionków są one po wewnętrznej stronie, a na bransoletkach, kolczykach, naszyjnikach czy łańcuszkach zwykle można je znaleźć przy zapięciach.

Zegarek pozłacany

Barwienie wykorzystujące technologię pozłacania szybko zyskało popularność, jednak barwienia nie należy mylić z pozłacaniem. Zegarki w odcieniu złotym są wykonane ze stali, na którą nakłada się mikrowarstwy złota. Nowoczesna technologia PVD sprawia, że zegarek wygląda na szczerozłoty. Takie modele są tańsze, ale ich ścieralność jest większa.

Można też stosować różne domieszki – jak miedź, srebro czy pallad  – które nadadzą wybranym elementom wybrany odcień. Zwykle jest to złoto białe czy też ostatnio bardzo modne złoto różowe. Takie modele są dostępne w ofercie wielu producentów, a także wśród marek produkujących zegarki modowe i biżuteryjne.

Jak sprawdzić czy zegarek jest ze złota?

Można wykonać popularny test magnesem. Polega on na przyłożeniu magnesu do biżuterii. To prosta metoda, by szybko przekonać się, czy mamy do czynienia ze złotem czy z przedmiotem w kolorze złota. Otóż złoto nie posiada właściwości magnetycznych – ani złoto, ani srebro nie reagują na magnes.