Znane i mniej znane formy do wypieków

    -

    Kuchnia, a zatem i przyrządzanie rozmaitych słodkości i deserów, stało się w ostatnim czasie niemal naszą narodową pasją. Lubimy pitrasić i chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami z innymi. Trudno się więc dziwić, że dla wielu osób pieczenie ciast oznacza nie tyle rodzinny obowiązek, co prawdziwą frajdę i przyjemność.

    Rodzaj ciasta a kształt foremki

    Niezbędnym warunkiem udanego ciasta jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju form do pieczenia. Znaczenie ma nie tylko wielkość, która musi być adekwatna do objętości ciasta, ale i kształt. I chociaż w większości wypadków kształt foremki jest zwyczajowo przypisany do określonego rodzaju ciasta, jednak czasami zastosowanie takiej, a nie innej formy ma znaczenie dla końcowego efektu z uwagi na specyficzną strukturę danego wypieku.

    Tak właśnie wygląda sprawa, jeśli chodzi na przykład o keks, wymaga on użycia podłużnej foremki, o wymiarach mniej więcej 10-12 cm na 25-30 cm, dość głębokiej, 7-8 cm. Upieczony w innej foremce keks nie będzie już tak smakował. Formy do pieczenia przypisane określonym rodzajom wypieków dotyczą także tortów, babek, tart, sufletów i innych pyszności.

    Tradycyjne formy do wypieków

    Obok wspomnianej już keksówki, najbardziej popularne formy do pieczenia ciast to blachy prostokątne różnej wielkości, formy na baby drożdżowe, okrągłe tortownice i płaskie okrągłe blachy na tarty. Jeśli chodzi o rodzaj materiału, to właśnie formy z blachy ocynkowanej mają najdłuższą kuchenną tradycję i są w dalszym ciągu najpowszechniej używane. Te formy do wypieków są bardzo tanie, ale też niestety bardzo szybko rdzewieją, trzeba je zatem wymieniać na nowe.

    Lepiej od zwykłych blach sprawują się w roli form do pieczenia te wykonane z grubego metalu pokrytego powłoką teflonową. Teflon nie tylko stanowi warstwę ochronną zapobiegającą przywieraniu ciasta, ale też powoduje lepsze przewodzenie ciepła, co oznacza, że ciasto szybciej się piecze.

    Foremki silikonowe, ceramiczne i szklane

    Ostatnim krzykiem mody kuchennej są foremki wykonane z silikonu, zarówno duże, przeznaczone do pieczenia babek, placków drożdżowych, serników, jabłeczników i innych ciast, jak i małe – do babeczek, magdalenek, muffinków. Można w nich także przyrządzać zimne desery. Są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ nie wymagają użycia papieru czy smarowania formy, a i tak ciasta i zimne potrawy bez problemu dadzą się z nich wyjmować.

    Ceramiczne i szklane formy do pieczenia stosuje się zazwyczaj wtedy, kiedy podajemy deser czy inną potrawę bezpośrednio na stół, nie wyjmując jej z formy. Dotyczy to na przykład zapiekanek przyrządzanych w szklanych naczyniach żaroodpornych, czy sufletów podawanych w małych ceramicznych foremkach.

    Eksperymenty w kuchni

    Niekiedy można wykorzystać foremki jednorazowe, aluminiowe lub papierowe, które są szczególnie przydatne w sytuacji podróży czy pikniku. Jest to zasadne także wtedy, kiedy nie piecze się zbyt często, pozwala bowiem uniknąć niepotrzebnych wydatków na normalne formy do wypieków. Takie jednorazówki umożliwiają też zrobienie ciasta o absolutnie zaskakującym, niebanalnym kształcie – serca, piłki, książki, choinki.

    Absolutną nowością jest też na naszym rynku elastyczna forma do wypieków zmieniająca kształt dzięki magnesom, które przyczepiają ją do blachy.

    Tekst napisany dzięki Bake Shopowi, w którym można znaleźć świetne akcesoria kuchenne i formy do pieczenia ciast.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza