Kuchnia polska od lat kształtuje naszą codzienną dietę oraz przyzwyczajenia i gusta kulinarne. Być może warto się zastanowić, co wpłynęło na jej obecny kształt oraz skąd pochodzą tradycje kulinarne tak głęboko zakorzenione w polskich kuchniach. Poznaj krótką historię najwspanialszych smaków dzieciństwa!
Czym charakteryzuje się kuchnia polska?
Kuchnia polska od lat kształtowana była przez bardzo zróżnicowane tradycje kulinarne. Dzięki temu dziś zachwycają się nią zarówno miejscowe, jak i zagraniczne podniebienia oczarowane niezwykłym smakiem i aromatem dań serwowanych na naszych stołach. Aby poznać najsmaczniejsze dania kuchni polskiej oraz rozkoszować się nimi w wyjątkowej atmosferze, warto udać się do Okrasa we Wrocławiu. Serwowane tam posiłki tworzą niezwykłą historię kulinarną, której smak pamiętamy z dzieciństwa. Główny trzon tej kulinarnej opowieści tworzą różnego rodzaju produkty zbożowe, owoce runa leśnego, zioła oraz różnego rodzaju mięsa, w tym między innymi wieprzowina, drób, dziczyzna oraz ryby słodkowodne. Charakterystyczne dla kuchni polskiej są także różnego rodzaju zupy, gotowane na wywarze z warzyw i mięsa. W wielu polskich domach rodzinny, świąteczny posiłek nie może się obyć bez tradycyjnego rosołu. Ponadto chętnie przyrządzamy zupy takie jak żurek, pomidorowa, ogórkowa, szczawiowa, krupnik, kapuśniak, grochówkę czy zupę grzybową. Wśród warzyw wykorzystywanych od lat przez polskie gospodynie prym wiodą buraki, ziemniaki, różne odmiany kapusty oraz roślin strączkowych, jak również ogórki, cebula, marchew, pietruszka czy pomidory. Ważną część naszej diety stanowią także sezonowe owoce, jak na przykład jabłka, porzeczki, maliny, truskawki, czereśnie, wiśnie, gruszki. Wszystko to stanowi podstawę wielu wyśmienitych potrawa. Jakie tradycje ukształtowały ich smak?
Jakie tradycje kulinarne wpłynęły na kuchnię polską?
Kuchnia polska jest nieodłącznie związana z historią naszego kraju. Niebagatelny wpływ na jej kształt miała także religia wyznawana przez zdecydowaną większość społeczeństwa. Zgodnie z katolickimi dogmatami każdy rok wiąże się z przestrzeganiem czterdziestodniowego postu, podczas którego należy zachować szczególną wstrzemięźliwość – również w sferze kulinarnej. W tym okresie szczególnie wstrzymywano się od spożywania potraw mięsnych, przez co integralną częścią kuchni polskiej stały się potrawy takie jak żurek, pierogi, śledzie oraz dania bazujące na rybach, kapuście czy kaszy. Ponadto każda kolejna zmiana historyczna wzbogacała nasze gusta kulinarne o kolejne dania. XVII wiek to okres wpływów francuskich i czas poznawania takich dań jak pasztety, słodkie bułeczki, lekkie sosy, galarety czy garnirowane i panierowane mięso. Niezwykle bogatym w nowe doświadczenia kulinarne był także bardzo niekorzystny dla naszego kraju okres zaborów i następujących po niej wojen. Wówczas to do polskich kuchni zaczynały przenikać zwyczaje kulinarne najeźdźców. Mimo panujących wówczas silnych antagonizmów politycznych, rozsmakowaliśmy się w między innymi w kuchni niemieckiej, która słynie z golonki, dań jednogarnkowych oraz ciast drożdżowych. W nieco bardziej przyjazny sposób zagościła u nas tradycyjna kuchnia kresowa, w której niezwykle cenione były między innymi ziemniaki wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Dzięki tamu nasza kuchnia jest współcześnie niezwykle bogata i różnorodna.
Publikacja: insane.agency