Każdego roku około 100 000 rodzin w Polsce nagle traci bliską osobę. Do tej pory nie istniała organizacja, która zapewniłaby kompleksową pomoc osobom po nagłej stracie. Fundacja NAGLE SAMI jest pierwszą w kraju, która na tak szeroką skalę zajmuje się wsparciem dla osób, które straciły kogoś bliskiego.

W Polsce do tej pory nie było społecznych wskazówek i wzorców jak sobie radzić po stracie. Wdowy i wdowcy boją się oceny, czują dyskomfort związany z ocenianiem ich życia, a z drugiej strony nie dają sobie prawa do szczęścia i często na siłę skazują się na społeczną i wieczną żałobę. Nie istniały grupy wsparcia dla dorosłych – bo jest społeczna zgoda na nie radzenie sobie z życiem, z pracą, z dziećmi. Nie było nieodpłatnych zajęć psychologicznych dla dzieci, pomagających im przejść przez żałobę. Nie było pozytywnych, społecznych wzorców, jak sobie radzić po stracie bliskiej osoby.

O 2010 r. wiele się zmieniło. Fundację Nagle Sami założyła Olga Morawska po tragicznej śmierci swego męża Piotra wspólnie z Karoliną Skrzypczyk, której partner zginął w Tatrach. Mąż Olgi był himalaistą, zginął podczas wyprawy na ośmiotysięcznik Dhaulagiri w 2009 roku. Olga podobnie jak Karolina została sama wraz z dwoma synami – 3,5 letnim Ignasiem i 2 letnim Guciem. Nagła, bolesna strata, osamotnienie, bezradność bliskich, brak pomocy ze strony powołanych ku temu instytucji nasunęły pomysł założenia Fundacji, której celem jest przyjście z pomocą osobom znajdującym się w podobnej sytuacji życiowej. Fundacja jest po to, by pokazać, że można spróbować przez żałobę przejść – wyjaśnia Olga. I dodaje: – Nie robię tego, żeby być wieczną wdową, tylko dlatego, że wydaje mi się, że warto jest pomóc ludziom w takiej sytuacji, jaka mnie również spotkała.

W ramach swojej działalności fundacja wspiera zarówno kobiety, jak i mężczyzn, dzieci i młodzież, ludzi młodych i w podeszłym wieku, ponieważ żałoba dotyka każdego.

Jak czytamy w Poradniku fundacji: „Nie ma na świecie dwojga ludzi, którzy przechodziliby żałobę identycznie, z tą samą intensywnością i tak samo długo. Każdy z nas ma za sobą inne doświadczenia życiowe. Różnimy się pod względem osobowości, stylu, umiejętności radzenia sobie ze stresem i postaw życiowych, a to wszystko ma wpływ na naszą zdolność do akceptowania okoliczności życiowych, które stają się naszym udziałem. Istotny jest także charakter naszej relacji ze zmarłym, okoliczności jego śmierci, obecna sytuacja życiowa i czynniki, które wywierają na nas wpływ.”

Fundacja wspiera wielowymiarowo, oferując bezpłatną pomoc psychologiczną: towarzyszenie w żałobie, grupy wsparcia, terapię, pomoc psychiatry, pomoc prawną w wypełnianiu dokumentów dla osób owdowiałych i ich bliskich. Pomoc psychologiczną i wsparcie dla dzieci, praca nad zmianą wizerunku osoby owdowiałej: Wdowa/wdowiec mają prawo do dalszego życia, mogą stworzyć nowy związek, mogą cieszyć się życiem.

Zakres działalności fundacji to nie tylko wsparcie potrzebujących, to również praca nad zmianą myślenia społecznego na temat śmierci i żałoby. To oswajanie myśli o śmierci i zmiana wizerunku osoby owdowiałej. Do współpracy zapraszamy osoby, które na co dzień mają styczność z tematem śmierci. Przygotowujemy broszury dla urzędników, lekarzy, policjantów, z poradami jak rozmawiać i jak pomóc osobom w żałobie.

Organizujemy warsztaty społeczne dla pracowników i firm. Opracowujemy pakiety pomocowo-szkoleniowe – szkolenia dla firm/instytucji, w których ginie nagle pracownik lub bliska osoba pracownika; mówimy jak się zachowywać, jak pomóc, jak rozmawiać, jak traktować takiego pracownika, szkolimy odziały HR — mówimy o stracie, o żałobie, o odpowiedzialności.

We współpracy z różnymi instytucjami wypracowujemy schematy pomocy osobom w żałobie, jaką mogą i jaką powinni otrzymać pomoc w urzędach i instytucjach pracy. Przekonujemy, że o żałobie warto i można rozmawiać, z pożytkiem dla życia.

Należy szukać pomocy specjalisty, jeżeli:

 • stwierdzicie, że emocje lub towarzyszące wam dolegliwości fizyczne wywołane traumą was przerastają,
 • przez cały czas czujecie otępienie i pustkę, znikły emocje, jakie dawniej wam towarzyszyły,
 • macie poczucie, że emocje zakłócają waszą zdolność do utrzymywania relacji z innymi ludźmi, rodziną, przyjaciółmi, np. w pracy czy szkole,
 • nie możecie spać lub dręczą was koszmary,
 • nie macie nikogo, z kim moglibyście podzielić się swoimi uczuciami i emocjami,
 • pijecie więcej alkoholu lub zażywacie więcej leków niż dotychczas,
 • pojawiły się i utrzymują problemy z koncentracją i pamięcią,
 • macie myśli samobójcze.

Warto skontaktować się z:

 • lekarzem rodzinnym
 • psychologiem
 • Linią wsparcia Fundacji NAGLE SAMI 0 800 108 108

Siedziba Fundacji Nagle Sami: al. Wojska Polskiego 1 A 01-524 Warszawa
www.naglesami.org.pl | Bezpłatny Telefon Wsparcia: 0 800 108 108