Żylaki to bardzo często występująca dolegliwość, która zazwyczaj dotyczy kobiet. Kobiety nie tylko są na nie bardziej narażone – dla nich żylaki są również zdecydowanie większym problemem niż dla mężczyzn. Widoczne „pajączki” to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny.

Co warto wiedzieć o żylakach? Jak sobie z nimi radzić?

Na wystąpienie żylaków w szczególności narażone są osoby otyłe oraz te, których praca wymaga wielu godzin stania. Często żylaki pojawiają się u kobiet w ciąży, co jest związane z następującymi wówczas zmianami hormonalnymi.

Pierwszymi objawami żylaków są zazwyczaj ból i swędzenie oraz uczucie ciężkości w nogach. Jednocześnie następuje stopniowa zmiana koloru żył. Najpierw pojawiają się czerwone pajączki, a następnie – grube, wystające niebieskie pręgi. W bardziej dokuczliwych przypadkach pojawić się mogą również bolesne owrzodzenia.

22.99
Berlin Chemie Lioton 1000 50 g

Co może pomóc w przypadku żylaków?

Nieprzyjemne uczucie, które towarzyszy żylakom, mogą złagodzić zimne kompresy. Zalecane jest również leżenie z nogami uniesionymi powyżej serca. Należy unikać zakładania nogi na nogę, ponieważ taka pozycja ma zły wpływ na przepływ krwi.  Wskazana jest również aktywność fizyczna. Ruch  zdecydowanie ułatwia przepływ krwi, a tym samym pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienie się problemów z żylakami. Ćwiczenia pozwalają nie tylko usprawnić przepływ krwi, ale również utrzymać prawidłowe napięcie mięśni. Kobietom zaleca się noszenie specjalnych pończoch przeciwżylakowych, które można kupić w aptece. Dolegliwości związane z żylakami można również załagodzić dzięki niektórym ziołom. Szczególnie zalecane są okłady z roztworu wyciągu kasztanowca i oczaru. Przepływ krwi pozwala poprawić wyciąg z orzeszków cola. Zalecany jest również sok ze świeżo ściętych liści aloesu, który przyspiesza proces gojenia się.

Rozwojowi żylaków sprzyja również palenie papierosów, zatem warto zrezygnować z tego nałogu. Osoby, w przypadku których przyczyną żylaków jest zbyt duża masa ciała, powinny zadbać o dietę i codzienną porcję ruchu w celu zredukowania swej wagi.