Dowiedz się, jak właściwie dobrać kolory do swojego wnętrza. Kolory, którymi się otaczasz mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Odpowiednio dobrane barwy potrafią pobudzić lub wyciszyć, dodać energii, poprawić nastrój i zainspirować. Kolory we wnętrzu mogą też sprawić, że będziesz czuła się wypoczęta i odprężona. Natomiast zastosowane w niewłaściwy sposób mogą przygnębiać.

Symbolika i oddziaływanie kolorów:

Czerwony

Kolor, pobudzający i podniecający. Wzmaga funkcje życiowe oraz aktywność fizyczną. Kolor czerwony inspiruje i potrafi wprowadzić w dobry nastrój, natomiast długie przebywanie w pomieszczeniu pomalowanym na czerwono może wywołać agresję i złość. Kolor czerwony wzmaga również apetyt, dlatego często stosowany jest w restauracjach. Czerwony optycznie pomniejsza wnętrza.

Żółty

Kolor bardzo optymistyczny. Żółty to kolor nauki, intelektu i optymizmu. Przywołuje dobre wspomnienia. Świetnie sprawdzi się w kuchni i jadalni. Kolor żółty rozświetla pomieszczenia, dlatego może być stosowany we wnętrzach skierowanych od strony północnej i wschodniej.

Brązowy

Brąz nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Idealnie komponuje się z naturalnymi kolorami ziemi np. z beżem, ale również świetnie uzupełnia się z innymi barwami np. z pomarańczowym, błękitem, turkusem, złotem itp. Ściany pomalowane na kolor brązowy dają poczucie bezpieczeństwa i solidności.

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy symbolizuje nowoczesność, otwartość i radość. Potrafi również wzbudzić chęć do życia, zwiększyć motywację do działania, oraz podnieść poczucie własnej wartości. Łączy zalety koloru żółtego i czerwonego. Pomarańczowy delikatnie pobudza , wzmaga popęd seksualny i zwiększa optymizm.

Zielony

Zieleń odpręża, uspokaja, relaksuje, zwiększa optymizm i daje poczucie bezpieczeństwa. Stymuluje pamięć, dlatego często biblioteki i gabinety pomalowane są na zielono. Kolor zielony łagodzi też objawy stresu.

Niebieski

Kolor niebieski wycisza i wpływa pozytywnie na organizm. Przebywanie w niebieskich pomieszczeniach spowalnia puls, obniża ciśnienie krwi i uspokaja. Optycznie powiększa przestrzeń. Niewskazany w jadalni i kuchni, ponieważ hamuje łaknienie.

Fioletowy

Użycie fioletu powoduje, że wnętrze staje się szlachetne, wyrafinowane i nowoczesne. Korzystnie wpływa na układ nerwowy. Pobudza zdolności artystyczne. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Kolor fioletowy we wnętrzu wskazany jest dla osób pragnących zgody, miłości, ciszy i spokoju. Niepolecany osobom szczególnie wrażliwym o niskiej samoocenie, ponieważ fiolet może wywołać stan przygnębienia i melancholii.

Różowy

Różowy to kolor romantyczny, pobudzający organizm. Różowe wnętrza skierowane są dla osób pewnych siebie i odważnych. Różowy to barwa miłości, sprawdza się w sypialni i pokojach dziewczęcych. Jednym z najbardziej popularnych odcieni różu są magenta i lilaróż.

Szary

Szary jest doskonałym tłem dla przedmiotów o intensywnej barwie, idealnie komponuje się z bielą, fioletem, srebrem i czernią. Kolor szary doskonale współgra również ze stalą i aluminium. Nadaje wnętrzu nowoczesności.

Czarny

Kolor czarny jednych inspiruje, drugich przygnębia. Z pewnością przykuwa uwagę. Podkreśla intensywność sąsiadujących barw. Kolor czarny nie powinien być używany na dużych powierzchniach, ponieważ może spowodować poczucie przytłoczenia. Często wykorzystywany w dwukolorowych zestawieniach kolorystycznych np. w połączeniu z bielą.