Każda z nas ma jeden ulubiony kosmetyk, którego używa każdego dnia. Podkład mineralny to makijażowe odkrycie wielu kobiet, z którego nie chciałyby świadomie zrezygnować przez kolejne lata. I to nie tylko tych Pań, które borykają się z niedoskonałościami skóry: trądzikiem, zaskórnikami czy rozszerzonymi porami. W jaki sposób dobrać idealny podkład mineralny? Oto kilka praktycznych wskazówek.
1. Podkład mineralny – typ cery
Pierwsza rzecz, na którą powinnaś zwrócić uwagę przy doborze podkładu mineralnego jest rodzaj skóry. Oto typy:
- Cera sucha – naturalnie się wysusza, czasem się łuszczy, jest matowa i pozbawiona blasku. Z wiekiem szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Pamiętaj, żeby wybierać produkty nawilżające ale lekkie.
- Cera normalna – ma jasny koloryt, jest gładka, nie ma przebarwień i rozszerzonych porów. Taka cera nie wymaga szczególnej ingerencji podkładu superkryjącego, bardziej pielęgnacyjnego.
- Cera mieszana – cera ze skłonnością do wysuszenia i przetłuszczenia się (strefa T).Taka cera ma skłonności do zapchania porów, dlatego wybierz taki podkład, który absorbuje sebum.
- Cera tłusta – cera przetłuszczająca się. Często występują na niej zmiany trądzikowe i zaskórniki, spowodowane nieprawidłowym procesem rogowacenia naskórka i wydzielania łoju. Nieprawdą jest, że do takiego rodzaju cery idealny będzie ciężki, mocno kryjący podkład. Świetnie sprawdzi się tu puder mineralny z serii matujących. Taki kosmetyk, odpowiednio stosowany, przyczyni się do znacznej poprawy stanu skóry.
- Cera dojrzała – może być sucha jak i tłusta. Jedno je łączy – utrata jędrności i widoczne zmarszczki. Z wiekiem skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na alergie. Koniecznie zastosuj podkład mineralny z serii kryjących.
2. Podkład mineralny – idealna formuła
Z doborem formuły podkładu mineralnego jest dużo łatwiej niż z doborem jego odcienia. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką skóry, która nie sprawia Ci żadnych problemów, a od podkładu oczekujesz, że wyrówna koloryt twojej buzi i da efekt glow – sięgnij po formułę rozświetlającą. Taki podkład zagwarantuje Ci cerę pełną blasku.
Twoja cera przetłuszcza się i świeci? Formuła matująca da efekt zdrowej matowej skóry i stopniowo zakryje niedoskonałości.
Ostatnio twoja cera jest kapryśna i nie daje niczym pokryć swoich niedoskonałości? Wybierz podkład w formule kryjącej. Ma on zwiększoną zawartości dwutlenku tytanu, co zapewni Ci mocne krycie.
3. Podkład mineralny – odpowiednia marka
Zwróć uwagę na markę. Koniecznie sprawdź, cenę, opinie, gamy kolorystyczne i poziomy jasności danego producenta. Większość marek ma w swojej ofercie kilka grup kolorystycznych, a z kolei każda grupa dostępna jest w kilku poziomach jasności. Możemy również wybrać wykończenie oraz poziom krycia podkładu. Na rynku dostępne są podkłady mineralne bardzo mocno kryjące, mniej kryjące, matujące, satynowe i rozświetlające. Mniej więcej wiesz, że twoja cera jest w tonacji, np. ciepłej o żółtych tonach, to sprawa załatwiona. Jeśli nie masz rozeznania – aby uniknąć zbędnych zakupów – możesz zamówić na stronie marki próbki w każdej tonacji.
4. Podkład mineralny – idealny odcień
Jeśli masz skórę w jasnym, porcelanowym odcieniu, a w tradycyjnych podkładach wybierasz z palety te pierwsze, najjaśniejsze np. podkład mineralny creamlub fairest od Annabelle Minerals.
Jeśli natomiast twoja skóra ma jasny ocień ale nie najjaśniejszy – wybierz odcienie fair lub light.
Jeśli masz skórę ciemniejszą lub jesteś opalona – wybieraj pomiędzy odcieniami medium i dark.
5. Podkład mineralny – w zależności od pogody
Często stosujemy odmienne podkłady, w zależności od pory roku. Głównie dlatego, że razem ze zmianą aury zmieniają się nasze oczekiwania.
Latem – przy pięknie opalonej buzi i wysokich temperaturach, lepiej nałożyć podkład lekki, który nie obciąży naszej cery. Dodatkowo ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
Zimą – gdy niekorzystnie wpływają na naszą cerę: ostry wiatr, mróz, warto używać podkładów gęstych, bardziej kryjących. Zakryją one niedoskonałości, ale też ochronią buzię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.