Każda z nas ma jeden ulubiony kosmetyk, którego używa każdego dnia. Podkład mineralny to makijażowe odkrycie wielu kobiet, z którego nie chciałyby świadomie zrezygnować przez kolejne lata. I to nie tylko tych Pań, które borykają się z niedoskonałościami skóry: trądzikiem, zaskórnikami czy rozszerzonymi porami. W jaki sposób dobrać idealny podkład mineralny? Oto kilka praktycznych wskazówek.

1. Podkład mineralny  typ cery

Pierwsza rzecz, na którą powinnaś zwrócić uwagę przy doborze podkładu mineralnego jest rodzaj skóry. Oto typy:

  • Cera sucha – naturalnie się wysusza, czasem się łuszczy, jest matowa i pozbawiona blasku. Z wiekiem szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Pamiętaj, żeby wybierać produkty nawilżające ale lekkie.
  • Cera normalna – ma jasny koloryt, jest gładka, nie ma przebarwień i rozszerzonych porów. Taka cera nie wymaga szczególnej ingerencji podkładu superkryjącego, bardziej pielęgnacyjnego.
  • Cera mieszana – cera ze skłonnością do wysuszenia i przetłuszczenia się (strefa T).Taka cera ma skłonności do zapchania porów, dlatego wybierz taki podkład, który absorbuje sebum.
  • Cera tłusta – cera przetłuszczająca się. Często występują na niej zmiany trądzikowe i zaskórniki, spowodowane nieprawidłowym procesem rogowacenia naskórka i wydzielania łoju. Nieprawdą jest, że do takiego rodzaju cery idealny będzie ciężki, mocno kryjący podkład. Świetnie sprawdzi się tu puder mineralny z serii matujących. Taki kosmetyk, odpowiednio stosowany, przyczyni się do znacznej poprawy stanu skóry.
  • Cera dojrzała – może być sucha jak i tłusta. Jedno je łączy – utrata jędrności i widoczne zmarszczki. Z wiekiem skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na alergie. Koniecznie zastosuj podkład mineralny z serii kryjących.

2. Podkład mineralny – idealna formuła

Z doborem formuły podkładu mineralnego jest dużo łatwiej niż z doborem jego odcienia. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką skóry, która nie sprawia Ci żadnych problemów, a od podkładu oczekujesz, że wyrówna koloryt twojej buzi i da efekt glow – sięgnij po formułę rozświetlającą. Taki podkład zagwarantuje Ci cerę pełną blasku.

Twoja cera przetłuszcza się i świeci? Formuła matująca da efekt zdrowej matowej skóry i stopniowo zakryje niedoskonałości.

Ostatnio twoja cera jest kapryśna i nie daje niczym pokryć swoich niedoskonałości? Wybierz podkład w formule kryjącej. Ma on zwiększoną zawartości dwutlenku tytanu, co zapewni Ci mocne krycie.

3. Podkład mineralny – odpowiednia marka

Zwróć uwagę na markę. Koniecznie sprawdź, cenę, opinie, gamy kolorystyczne i poziomy jasności danego producenta. Większość marek ma w swojej ofercie kilka grup kolorystycznych, a z kolei każda grupa dostępna jest w kilku poziomach jasności. Możemy również wybrać wykończenie oraz poziom krycia podkładu. Na rynku dostępne są podkłady mineralne bardzo mocno kryjące, mniej kryjące, matujące, satynowe i rozświetlające. Mniej więcej wiesz, że twoja cera jest w tonacji, np. ciepłej o żółtych tonach, to sprawa załatwiona. Jeśli nie masz rozeznania – aby uniknąć zbędnych zakupów – możesz zamówić na stronie marki próbki w każdej tonacji.

4. Podkład mineralny – idealny odcień

Jeśli masz skórę w jasnym, porcelanowym odcieniu, a w tradycyjnych podkładach wybierasz z palety te pierwsze, najjaśniejsze np. podkład mineralny creamlub fairest od Annabelle Minerals.

Jeśli natomiast twoja skóra ma jasny ocień ale nie najjaśniejszy – wybierz odcienie fair lub light.

Jeśli masz skórę ciemniejszą lub jesteś opalona – wybieraj pomiędzy odcieniami medium i dark.

 5. Podkład mineralny – w zależności od pogody

Często stosujemy odmienne podkłady, w zależności od pory roku. Głównie dlatego, że razem ze zmianą aury zmieniają się nasze oczekiwania.

Latem – przy pięknie opalonej buzi i wysokich temperaturach, lepiej nałożyć podkład lekki, który nie obciąży naszej cery. Dodatkowo ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Zimą – gdy niekorzystnie wpływają na naszą cerę: ostry wiatr, mróz, warto używać podkładów gęstych, bardziej kryjących. Zakryją one niedoskonałości, ale też ochronią buzię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.