Nudności, zgaga i wymioty to dolegliwości, z którymi musi sobie radzić większość kobiet w ciąży. Dlaczego tak się dzieje i co należy robić, by w pełni cieszyć się nadchodzącym macierzyństwem?

Czy każda przyszła mama musi borykać się z nieprzyjemnymi objawami ciąży?

Niektóre kobiety bardzo dobrze znoszą ciążę, niestety są one w mniejszości. Ponad 80 procent pań już w pierwszym trymestrze dopadają mdłości, nudności, a nawet wymioty. Mimo postępu medycyny do dziś lekarze nie znają przyczyny tego zjawiska. Podejrzewają, że winowajcą jest gonadotropina kosmówkowa (HCG) – hormon, który wytwarza i kontroluje właściwy poziom progesteronu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. Dotychczasowe badania dowiodły natomiast, że im jesteśmy młodsze, tym dolegliwości mogą być bardziej dokuczliwe. Wzmagać mdłości mogą także: niska waga przyszłej mamy, zła dieta i brak ruchu.

Jak najskuteczniej złagodzić mdłości w ciąży?

Kluczem do sukcesu jest prawidłowa dieta. Jaka powinna być dieta kobiet w ciąży?

1. Jedz mało, często i wybieraj produkty tylko wysokiej jakości. Nie jest prawdą, że kobieta w ciąży może jeść za dwoje. Specjaliści ostrzegają, że codzienna wartość kaloryczna posiłków do II trymestru ciąży nie powinna się zmieniać. Dopiero po 4 tygodniu ciężarna powinna dostarczyć o ok. 300 kalorii dziennie więcej, a w III trymestrze o 450 kalorii.

2. W diecie ciężarnej nie może zabraknąć ryb morskich (śledź, łosoś, szprotki, makrela), które są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin i minerałów. Ważną rolę odgrywają także mięso (szczególnie wołowina bogata w żelazo, które jest niezwykle cenne dla ciężarnych) i drób (bogate w białko) oraz warzywa (brokuły, brukselka, szpinak, szparagi, szczypiorek, natka pietruszki), owoce (maliny, truskawki, banany, awokado, kiwi, pomarańcze) i przetwory mleczne (najlepiej te pełnotłuste, pozbawione cukru, barwników i polepszaczy smaku). Pamiętaj o produktach pełnoziarnistych (pieczywo, płatki owsiane) bogatych w żelazo oraz kwas foliowy, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka.

3. Rano, jeszcze zanim wstaniesz z łóżka, sięgnij po lekką przekąskę (ciasteczko, sucharek, garść migdałów), która uspokoi żołądek. Koniecznie też wypij szklankę wody (możesz dodać do niej plasterek cytryny i imbiru – to ukoi żołądek).

4. Postaraj się nie doprowadzać do sytuacji, w której będziesz odczuwać mocny głód. Wtedy w żołądku wytwarza się kwas żołądkowy, który podrażnia żołądek i wzmaga mdłości.

5. Unikaj miejsc, w których jesteś narażona na intensywne zapachy, np.: restauracje, publiczne stołówki, bary lub perfumerie.

6. Pij dużo wody (przynajmniej 2 litry), najlepiej mineralnej, niegazowanej. Woda wypłukuje z organizmu gromadzące się toksyny, które mogą wywoływać nudności.

7. Korzystaj z cudownych właściwości imbiru. Korzeń imbiru możesz kupić w każdym sklepie spożywczym. Umyj go i przed spożyciem zetrzyj na tarce. Dodawaj go do wody lub ulubionych potraw, a jeśli nie masz dostępu do świeżego imbiru, koniecznie sięgnij po doskonały suplement diety Pregna Vomi. Preparat poza wyciągiem z kłącza imbiru, zawiera także witaminę B6 oraz magnez. Łagodzi dyskomfort w postaci mdłości oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Dostępny jest w postaci gumy do żucia, dzięki czemu jest bardzo wygodny i dyskretny w stosowaniu. Badania producenta wskazują, że imbir zmniejsza mdłości w ciąży u 77 procent badanej grupy! Jedno opakowanie zawiera aż 20 gum do żucia bez cukru.