Kiedy dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, rodzice denerwują się, jak zaadaptuje się w nowym środowisku. Wiele dzieci, szczególnie tych, które wychowywane są nie mając zbyt wiele kontaktu z rówieśnikami, cierpi na lęk separacyjny, objawiający się histerią, a w dalszej kolejności zamknięciem się w sobie. Dlatego istotne jest odpowiednie podejście, aby adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegła bez większych problemów.
Naucz dziecko podstawowych czynności samoobsługowych
Niezależnie od tego, czy dziecko pierwszy raz idzie do przedszkola w wieku trzech, czy pięciu lat, powinno mieć opanowane podstawowe czynności samoobsługowe. W przypadku małego dziecka jest to samodzielne korzystanie z toalety, umiejętność włożenia i zdjęcia kurtki czy swetra, samodzielne mycie rąk. Ponadto dziecko powinno znać swoje imię i nazwisko. Z kolei dziecko w wieku przedszkolnym często nie potrafi jeszcze wiązać butów. Warto nie iść na skróty i na przekór placówce. Jeśli wymaga korzystania przez dziecko z toalety, trzeba oduczyć je korzystania z nocnika, a tym bardziej pampersów.
Trzeba pamiętać, że przedszkole to nie żłobek, a im bardziej samodzielne dziecko, tym łatwiej odnaleźć mu się w nowej dla niego sytuacji. Nauka czynności samoobsługowych w przedszkolu jest kłopotliwa nie tylko dla nauczycieli, ale także dla dziecka, które czuje się zawstydzone wobec rówieśników, którzy opanowali już te umiejętności, nawet jeśli nauczyciele starają się dziecka z tego powodu nie strofować. Ważne jest także nauczenie dziecka jedzenia różnorodnych posiłków, a w przypadku najmłodszych dzieci – pokarmów stałych, jeśli do tej pory ich nie jadły.
Przygotuj dziecko na pójście do przedszkola
Najważniejsze jest rozmawianie z dzieckiem, jeszcze zanim pójdzie do przedszkola i oswajanie go z tą myślą. Oczywiście, im mniejsze dziecko, tym może się to wydawać trudniejsze. Zarówno placówka publiczna, jak i prywatne przedszkole mogą mieć niewielkie wymagania, co do wyposażenia dziecka w przydatne przybory.
Może to być zmienne obuwie, worek na buty, strój do zajęć z rytmiki czy pojemnik na drugie śniadanie. Warto zaangażować dziecko w jego zakup i pozwolić mu dokonać wyboru. Wspólne zakupy pozwolą dziecku bardziej oswoić się z myślą o rychłym pójściu do przedszkola, a nawet wywołać w nim dozę ekscytacji.
Spraw, aby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, ale nie uzależniaj go od siebie
Odprowadzając dziecko do przedszkola nie można mówić mu, że przyjdzie się po nie wcześniej, a potem nie dotrzymywać słowa, gdyż to budzi w dziecku bunt. W pierwszych dniach adaptacja dziecka w przedszkolu musi przebiegać etapami. Dlatego, początkowo można dziecko odbierać szybciej, ale nie mówiąc mu o tym. Z czasem można zacząć odbierać je o stałej porze, kiedy kończą się zajęcia.
Ważne jest również rozmawianie z dzieckiem na temat tego, co robiło w przedszkolu i pozytywne wzmacnianie jego skojarzeń z placówką. Z pewnością nie można straszyć dziecka przedszkolem w żadnej sytuacji, jeśli budzi w nim nieokreślony lęk, a rozwiewać jego wszystkie obawy, starając się być dla niego oparciem i jednocześnie chwalić za samodzielność.
Jeśli twoje dziecko jest nieśmiałe, możesz wybrać prywatne przedszkole
Pewnym sposobem na lepszą adaptację dziecka w przedszkolu może być zapisanie go do przedszkola niepublicznego. W takiej placówce grupy są mniejsze niż w przedszkolu publicznym, w związku z czym nieśmiałe dziecko może czuć się swobodniej. Socjalizacja jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju, dlatego należy pozwolić dziecku na przystosowanie się do zasad w jak najbardziej sprzyjających dla niego warunkach. Możesz zadbać również o to, by dziecko kojarzyło pobyt w przedszkolu z przyjemnymi aktywnościami.
Prywatne przedszkole może organizować dodatkowe zajęcia dla dzieci, w ramach których mogą rozwijać swoje różnorodne talenty. W jednych przedszkolach jest to nauka gry na instrumencie, w innym dodatkowe zajęcia plastyczne albo zajęcia z programowania dla najmłodszych. Ważne, by wyboru dokonać w porozumieniu z dzieckiem, tak by do niczego go nie przymuszać. Nie istotne czy wybierzemy ofertę przedszkola niepublicznego czy publicznego, najistotniejsze jest, aby dziecko dobrze się w nim czuło. Stosowanie się do powyższych zasad może znacznie ułatwić adaptację dziecka w przedszkolu.