Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?

    -

    Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jesteście pewni jak przygotować dziecko do tej zmiany? Poniżej znajdziecie kilka istotnych wskazówek i dowiecie się, jak przejść wraz z dzieckiem przez proces adaptacyjny.

    Pójście dziecka do przedszkola to stresujący moment nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Obawa przed rozłąką i przed tym, jak dziecko poradzi sobie w nowej sytuacji spotyka niemal każdego rodzica. Przedszkole to czas, w którym zmianie ulegają dotychczasowe przyzwyczajenia. Dziecko trafia do zupełnie innego otoczenia i musi dostosować się do pewnych nowych zasad. To wszystko sprawia, że dziecko może odczuwać niepokój, strach czy zagubienie. Nie należy się jednak nadmiernie martwić, ponieważ takie uczucia u dziecka są jak najbardziej naturalne. Potrzeba czasu, aby maluch dostosował się do nowej sytuacji. Warto jednak zadbać o to, by dziecko czuło wsparcie podczas procesu adaptacyjnego.

    Proces adaptacyjny w przedszkolu może trwać kilka dni lub kilka tygodni. Wiele zależy od tego, jak rodzice przygotują do tego dziecko. Niektóre dzieci bardzo szybko dostosowują się do nowego otoczenia i szybko nawiązują kontakt z rówieśnikami. Czasami jednak pojawiają się pewne problemy i należy na nie odpowiednio zareagować. To rodzice muszą wesprzeć malucha i właściwie go do tego przygotować. Musimy pamiętać, że liczy się przede wszystkim cierpliwość. Niektóre dzieci mogą potrzebować nieco więcej czasu, aby dostosować się do nagłej zmiany w ich życiu. Szczególnie dotyczy to trzylatków, które trafiają do przedszkola.

    Jak dziecko może reagować na nową sytuację?

    Musimy pamiętać, że każde dziecko może zupełnie inaczej przechodzić proces adaptacyjny i inaczej reagować na niektóre sytuacje. Nie zawsze wygląda to tak, że dziecko odprowadzane do przedszkola nie chce rozstać się z rodzicem. Może objawiać się to w inny sposób. Maluch swoje przeżycia może pokazywać w inny sposób, np. przez ciągłe nieposłuszeństwo, agresywność, częstą rozpacz czy przez zamknięcie się w sobie. Często się okazuje, że dopiero w domu dziecko odreagowuje swój stres i lęk związany z przebywaniem w przedszkolu. Warto zwrócić na to uwagę i reagować we właściwy sposób.

    Jak wesprzeć dziecko?

    Przede wszystkim warto uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych, które są organizowane przez większość przedszkoli. To okazja, aby dziecko zapoznało się z miejscem oraz nauczycielami. W tym dniu maluch przebywa w przedszkolu wraz z którymś z rodziców. Może zapoznać się ze wszystkimi rzeczami, które się tam znajdują. W ten sposób dziecko będzie już miało świadomość, jak wygląda nowe miejsce i nie odczuje takiego lęku podczas pierwszego dnia.

    Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, że za kilka dni czy tygodni zmieni się dotychczasowa sytuacja. Dobrze przyzwyczajać dziecko do myśli, że będzie ono w ciągu dnia przebywało bez rodziców, wśród rówieśników. Warto wytłumaczyć maluchowi dlaczego tak musi być, co będzie tam robiło i ile czasu będzie spędzało w przedszkolu.

    Dobrym rozwiązaniem jest uregulowanie rozkładu dnia dziecka. Kilka tygodni przed planowanym pójściem do przedszkola powinniśmy zadbać o to, by dziecko kładło się wcześniej spać czy spożywało regularne posiłki, podobnie jak w momencie, kiedy już zacznie uczęszczać do przedszkola. W ten sposób łatwiej dostosuje się do nowej sytuacji

    Więcej informacji
    Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl – Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza