Andaluzja, leżąca na południowym krańcu Hiszpanii, to kraina wyjątkowa. Mieszanka kultury Hiszpanii i wpływów Arabskich, tysiące lat historii, wieczne słońce, lato cały rok, flamenco, siesta i fiesta – to wszystko znajdziesz właśnie tam. Co warto zobaczyć w Andaluzji?
Kordoba
Kordoba to stolica lokalnej kultury i folkloru Andaluzji. Choć największe festiwale odbywają się tam w maju (w tym najpiękniejszy Festival de los Patios Cordobeses, kiedy to dziedzińce willi i ogrodów przy ozdabia się kwiatami), to cały rok nie można w Kordobie narzekać na nudę.
Most rzymski, dawna siedziba kastylijskich władców – Alcázar de los Reyes Cristianos, ruiny pałacu Medina Azahara czy Dzielnica Żydowska to piękne zabytki Kordoby, jednak prawdziwym creme de la creme jest Mezquita.
Mezquita to miejsce niezwykłe. Od zawsze była świątynią, jednak w ciągu tysięcy lat historii regionu była przebudowywana i przemianowywana na różne religie – ostatnią zmianą było przerobienie jej z meczetu na katedrę rzymskokatolicką, jednak wprawne oko turysty bez trudu zauważy wpływy innych religii rozsiane po całym wnętrzu.
Sewilla
Stolicą Andaluzji jest Sewilla, największe miasto w regionie. Legendy mówią, że miasto założył sam Herkules, jednak prawda jest taka, że Sewillę założyli Iberowie w II w. p. n. e.
Choć cała Andaluzja jest regionem niezwykle ciepłym (nawet zimą temperatury przekraczają kilkanaście stopni, a latem 30 stopni celsjusza nie jest niczym niezwykłym), to prawdziwe rekordy padają właśnie w Sewilli – bywa, że termometry wskazują nawet 50 stopni.
To, co sprowadza turystów do Sewilli, to Giralda – wpisana na listę UNESCO dzwonnica największej na świecie gotyckiej katedry. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Sewilli, więc koniecznie musisz ją zobaczyć i zakochać się w niej, jak miliony innych turystów. Podobnie jak Mezquita w Kordobie, Giralda była dawniej elementem meczetu – dopiero w XIII wieku przerobiono ten minaret na dzwonnicę.
Innym ważnym punktem wyjazdów do Sewilli są rejsy po rzece Guadalquivir, podczas których masz okazję obejrzeć panoramę miasta z zupełnie innej perspektywy. Przy okazji zobaczysz z bliska Torre de Oro (Złotą wieżę), gdzie dawniej mieściła się strażnica portowa, a obecnie siedzibę ma muzeum morskie. W czasach Kolumba przed Torre de Oro rozładowano złoto przywiezione z Nowego Świata – i stąd pochodzi nazwa budynku. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że w tamtym czasie wieża była pokryta złotymi płytami – można więc sobie wyobrazić, jak bogatym miastem była Sewilla.
Granada
Granada, perła Andaluzji, to miejsce niezwykłe. W zachwycający sposób łączy w sobie arabską przeszłość regionu, hiszpańskie wpływy, gorące flamenco i andaluzyjską swobodę i pogodę ducha. Charakterystyczne są tu bary otwarte do białego rana, i idealne śniadanie na „dzień po” – churros, słodkie paluchy z ciasta, nurzane w gorącej czekoladzie.
Zwiedzanie Granady najlepiej zacząć od dzielnicy Barrio Albaicín , najbardziej arabskiego labiryntu uliczek, straganów, placyków i fontann w całej Hiszpanii. Arabskie dziedzictwo widać tu wyraźnie, czasem wręcz można się zapomnieć i myśleć, że jesteś w Maroko, nie w Hiszpanii… Dzielnica jest odnowiona z wielką dbałością o zachowanie ducha regionu (patronat nad renowacją objęło UNESCO), więc zachwycających widoków nie brakuje.
To w Granadzie znajduje się Alhambra, kompleks pałacowy będący chlubą Hiszpanii. Mieszają się w nim renesansowe wpływy kontynentu z arabskimi ornamentami, dając piękne świadectwo bogactwa kulturowego Andaluzji.
Oczywiście to zaledwie czubek góry lodowej zwanej Andaluzją – jeśli chcesz poznać ten region lepiej, lepiej przygotuj się na długą wycieczkę!