Antykoncepcyjny implant podskórny – fakty i mity

    -

    Prezerwatywa, pigułki antykoncepcyjne czy naturalne metody antykoncepcji mają w naszym kraju ugruntowaną pozycję. Cenimy je za wygodę, dostępność i relatywnie niewielki koszt. Jednak konieczność przestrzegania regularności stosowania sprawia, że coraz więcej z nas sięga po długoterminowe metody antykoncepcji.

    Problem z naszym stosunkiem do długoterminowej antykoncepcji wynika z wad stosowanych dawniej rozwiązań. Za największą z nich podawano fakt, że stosowanie antykoncepcji długoterminowej może uniemożliwić zajście w ciążę nawet po odstawieniu terapii.

    Jednak obecnie oferowane metody antykoncepcji długoterminowej (w tym implant podskórny) są przez ginekologów uznawane za bezpieczne dla możliwości reprodukcji. Odpowiednio dobrana terapia i kontrolowane wyjście z terapii nie mają wpływu na płodność kobiety. Zobaczmy więc, jak działa implant podskórny i kiedy warto go wybrać.

    Czym jest implant podskórny?

    Implant ten ma postać giętkiego pręcika nasączonego hormonami. Pręcik o długości 4cm i średnicy 2mm wprowadza się (pod znieczuleniem) pod skórę wewnętrznej części ramienia. Zabieg ten trwa dosłownie minutę i zapewnia 3-letnią ochronę przed zajściem w ciążę.

    Co ważne, lekarze potwierdzają niezwykle wysoką skuteczność tego rozwiązania. 99,5% skuteczności i praktycznie zero obowiązków (wystarczy pamiętać, by w odpowiednim czasie udać się na wszepienie kolejnego pręcika) brzmi bardzo zachęcająco.

    Jak działa implant podskórny?

    Implant podskórny opiera się na wydzielaniu progestragenu, hormonu w normalnej sytuacji pojawiającego się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Oznacza to przede wszystkim, że terapia tego rodzaju nie ma uciążliwych skutków ubocznych, obecnych przy terapii estrogenowej. Progestragen hamuje jajeczkowanie i zagęszcza śluz w szyjce macicy, przez co plemnikom dużo trudniej się przez nią przedostać.

    Czy to jest bezpieczne?

    Niestety nie ma róży bez kolców. Implant podskórny ma bowiem trudny do przewidzenia wpływ na miesiączkowanie. Może się bowiem zdarzyć, że będą się pojawiały nieregularnie lub niemal całkowicie zanikną, co może powodować dyskomfort psychiczny u pań, które do tej pory krwawiły regularnie. Dodatkowo implant może obniżać libido, powodować zwiększenie masy ciała czy obniżać nastrój.

    Trzeba również pamiętać, że tak jak inne metody hormonalno-chemiczne, implant nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – dlatego w przypadku nieposiadania stałego partnera powinnaś mieć pod ręką zabezpieczenie mechaniczne.

    Ile kosztuje zabieg? Wszczepienie implantu kosztuje około 400zł, plus oczywiście koszt wizyty u ginekologa. Mając na uwadze, że jedna taka operacja zapewnia 3-letnią ochronę, jest to jedna z najtańszych metod antykoncepcji dostępnych na polskim rynku.

    Zanim dokonasz wyboru dowiedz się więcej na temat nowoczesnych metod antykoncepcji.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza