Mając dziecko na pewno już przekonałaś się o tym, że nie zawsze robi to co chcesz. Mało tego, zwykle robi coś zupełnie odwrotnego. A mimo to większość dzieci najbardziej na świecie cieszy myśl, ze robią coś, z czego rodzice są zadowoleni. Jak to pogodzić? Jeśli dokładnie wyjaśnisz swojemu dziecku, o co ci chodzi, są większe szanse, że zrobi to, czego pragniesz.

Aby jednak doszło to do skutku, musisz uświadomić sobie:

1. Jakie masz odczucia związane z zachowaniem dziecka. Czy denerwuje cię jego marudzenie, kłopoty ze spaniem lub niechęć do jedzenia.

2. Czy rozumiesz, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Czy rozumiesz, dlaczego wyrywa ci się i wbiega na ulicę nie patrząc czy jedzie samochód? Czy wiesz o tym, że dzieckiem powoduje naturalna potrzeba ruchu oraz ogromna ciekawość, a także, że dziecko nie ma umiejętności przewidywania?

3. Co chciałabyś zmienić w zachowaniu dziecka. Czy chciałabyś, aby cię słuchało, aby wykonywało twoje prośby, aby lepiej spało. Musisz ustalić cel i zbliżać się do niego małymi krokami.

Jak nawiązać asertywną komunikację.

Musisz jasno mówić o swoich uczuciach. Może to być wypowiedź taka: kiedy uciekasz mi na ulicę, ja czuję ogromny strach, ponieważ boję się, że potraci cię samochód. Chcę, żebyś szedł ze mną za rękę.

Bardzo ważne jest, żeby dziecka nie krytykować, nie obrażać i nie ośmieszać. Tłumacz mu, czego się boisz i co mogłoby się stać. Często uda się uniknąć konfliktu z dzieckiem, jeśli dasz mu wybór. Nie ma sensu kłócić się z dzieckiem oglądającym bajkę, że teraz jest pora na kąpiel uzgodnijcie, czy chce wziąć prysznic przed bajką czy zaraz po niej.

Pamiętaj również, by być spokojnym i opanowanym. Jeśli dziecko postępuje wbrew tobie pomimo ostrzeżeń, nie wahaj się i bądź konsekwentna. Jeśli ostrzegasz dziecko, że karą za nieposprzątane zabawki będzie zabranie ich – zrób to.

Bardzo dużo rozmawiaj z dzieckiem, zwłaszcza o jego uczuciach. Dzieci mają problemy z nazywaniem uczuć, jesteś od tego by mu to wytłumaczyć.

Źródło: „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko”, Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis