Marzysz o tym, aby wybrać się na urlop? Jednak nie chcesz już wybierać spośród nudnych i obleganych kierunków oferowanych przez biura podróży? Chcesz przeżyć coś niezwykłego i dotrzeć do miejsc, do których nie zabiorą Cię lokalni rezydenci? Nic prostszego, wystarczy zorganizować sobie wyjazd na własną rękę.
Jeśli choć raz zasmakujesz takiego sposobu podróżowania prawie pewne jest, że nie wrócisz do tradycyjnej formy podróżowania, a wyjazd na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.
Istota backpackingu…
Musisz wiedzieć, że podróżowanie na własną rękę, potocznie nazywane również backpackingiem to nie jest forma biernego wypoczynku. Przynajmniej nie chodzi mi o wypoczynek fizyczny. Backpacking to forma zwiedzania i edukacji, czyli poznawania tego, czego nie doświadczy się podróżując z biurami podróży.
Tutaj zamiast 5-cio gwiazdkowego hotelu możesz przy odrobinie szczęścia trafić na miły hostel lub kwaterę oferowaną przez miejscowych. Zamiast obfitego lunchu „all inclusive” będziesz musiała zadowolić się lokalnym fast foodem lub kanapką z „Tyrolską” o ile przed wyjazdem zapakowałaś ją do plecaka:)
Zaletą backpackingu jest to, iż nigdy nie wiesz, gdzie możesz trafić dnia następnego. Nie oznacza to jednak, że pakujesz plecak i wyjeżdżasz w nieznane. Do takiego wyjazdu także należy się bardzo dokładnie przygotować. Wybrać trasę, a przynajmniej jej zarys, spakować plecak, zebrać fundusze…
Money money money…
Ważną zaletą samodzielnego podróżowania są niskie koszta podróży. Backpakerzy korzystają bowiem głównie z infrastruktury przeznaczonej dla mieszkańców danego kraju. Przemieszczają się autobusami, pociągami, a nie rzadko także korzystają z autostopu co pozwala znacznie ograniczyć koszta wyprawy.
Bezpieczeństwo…
Główną barierą jakiej większość osób nie potrafi przełamać przed rozpoczęciem takiej formy podróżowania to obawa o bezpieczeństwo. Jednakże jeśli nie boisz się wsiąść do pociągu i pojechać do sąsiedniego miasta to czego się obawiać podczas wyprawy? Przecież podobnie jak u nas, tam również ludzie muszą funkcjonować, chodzą do pracy, szkoły, na zakupy… A może barierą jest język? Martwisz się, że nie znasz go wystarczająco dobrze? Zapewniam Cię, na pewno znasz go na tyle, aby móc porozumieć się w podstawowych kwestiach. Poza tym weź ze sobą kartkę i długopis, jeśli nie będziesz wiedziała jak coś powiedzieć na pewno świetnie pójdzie Ci z rysowaniem:) Nie oznacza to jednak, że podróżowanie to jest w 100% bezpieczne. Wszyscy turyści, nie tylko backpackerzy są łatwy kąskiem dla drobnych złodziei. Ważne, aby nie rzucać się w oczy, omijać podejrzane miejsca, nie szukać noclegu po zmroku. Przy zachowaniu odrobiny rozwagi i środków ostrożności nie powinno się nikomu nic stać.
Dla kogo jest więc backpacking?
Ta forma podróżowania skierowana jest wyłącznie do osób, które chcą przeżyć przygodę, nie muszą mieć skrupulatnie zaplanowanej trasy, nie cenią sobie luksusu i wygody, a motto, które im przyświeca to „ahoj przygodo”!
Tak więc jeśli chcesz naprawdę oderwać się od rzeczywistości, zasmakować tego, jak żyje się w innych krajach, poznać miejscowe obyczaje, kulturę i ludzi zachęcamy, abyś spróbowała backpackingu. Nie musisz przecież od razu wyjechać do Azji czy Afryki. Jednak perspektywa spędzenia kilku lub kilkudziesięciu dni w jakimiś miłym europejskim kraju, gdzie we własnym tempie będziesz mogła zwiedzać co chcesz, będzie świetną alternatywą na spędzenie urlopu.