Serce to niezwykle ważny organ, dlatego wszelkie nieprawidłowości w jego pracy mogą budzić niepokój. Nic więc dziwnego, że jeśli lekarz zaleci przeprowadzenie badania EKG, z pewnością w Twojej głowie pojawi się myśl: „coś jest nie tak…”. Wyjaśniamy, kiedy przeprowadza się badanie EKG i co można dzięki niemu wykryć.
Jak działa urządzenie do EKG?
Urządzenie do EKG składa się z głównego modułu i elektrod, które zostaną przyklejone do Twojego ciała. Urządzenie wykrywa i rejestruje powstające przy skurczu serca ładunki elektryczne i na ich podstawie rysuje charakterystyczną ząbkowaną linię. Aparat do EKG nawet nie wygląda groźnie – popularne modele dostępne w niemal wszystkich przychodniach mają wielkość kartki A4 i grubość około 5cm, daleko im więc do strasznej aparatury szpitalnej (typowe urządzenie wygląda tak: https://kredos.pl/aparaty-ekg/aparat-ekg-aspel-ascard-grey7-specyfikacja ).
W trakcie badania lekarz przykleja elektrody do ciała pacjenta (na klatce piersiowej, kostkach i nadgarstkach) i przez kilka kolejnych minut rejestruje wykres pracy serca. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i w żaden sposób nieuciążliwe.
Jakie problemy pozwala wykryć badanie EKG
Badanie EKG stosuje się, gdy lekarz stetoskopem wykryje jakiekolwiek problemy z ciśnieniem, niedokrwieniem czy zaburzeniami rytmu serca. Miej jednak świadomość, że badanie EKG służy postawieniu wstępnej diagnozy, nie wykluczaniu istnienia nieprawidłowości w pracy serca.
Prawidłowo przeprowadzone badanie EKG w ciągu kilku minut pozwoli na ocenę całkiem pokaźnej liczby parametrów medycznych. Po badaniu lekarz wie, jak pracuje Twoje serce, czy nie występują zaburzenia rytmu czy bloki (zaburzenia przewodzenia elektrycznego).
Dzięki krzywej EKG można nawet określić budowę serca: przerośnięcie komór serca, problemy z zastawkami, wady wrodzone i nabyte czy stany zapalne mięśnia sercowego można ocenić na podstawie tego banalnie prostego badania.
Jednak to, co w badaniu EKG jest najważniejsze, to możliwość szybkiego wykrycia niedokrwienia serca, cech zawału serca czy śladów po poprzednich zawałach. Na podstawie cech charakterystycznych wykresu lekarz jest w stanie bezbłędnie zdiagnozować problem i podać leki zanim sytuacja stanie się bardzo poważna.
Kiedy EKG zawodzi
Problemem z badaniem EKG jest jego formuła. Klasyczne EKG bada doraźną pracę serca, jeśli więc kilka minut temu przeszłaś mikrozawał i na czas badania serce będzie już w fazie rozkurczowej – badanie wypadnie prawidłowo. Podobnie trudne do wykrycia są chwilowe kołatanie czy ból w klatce piersiowej. Takie kilkuminutowe badanie nie wyłapie tych zależnych od aktywności zmian rytmu. Na szczęście w takich sytuacjach dostępne są aparaty Holtera, które monitorują pracę serca bez przerwy nawet przez kilka dni. A podstawą takiego badania jest właśnie klasyczne EKG.
Jak przygotować się do badania EKG?
Do klasycznego EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak warto zadbać o to, by w badaniu było jak najmniej przekłamań. Dzień wcześniej nie pij mocnego alkoholu i raczej ogranicz trening na siłowni – takie aktywności wypłukują z organizmu magnez i potas, co w kolejnym dniu objawi się arytmią i zmniejszoną siłą skurczu serca. Na godzinę przed badaniem zrezygnuj z kawy i papierosów (podnoszą ciśnienie krwi), zjedz mały posiłek (pełny żołądek podnosi ciśnienie w jamie brzusznej, co też ma wpływ na pracę serca), a na samo badanie przyjdź kilka minut wcześniej, by nie siadać do EKG z zadyszką.
Materiał przygotowany we współpracy ze sklepem www.kredos.pl, ogólnopolskim dystrybutorem sprzętu medycznego.