Bądź blisko… i zainwestuj w chustę!

    -

    Chusty do noszenia dzieci są nie tylko praktyczne, ale również w pełni odpowiadają idei świadomego rodzicielstwa. Kobiety coraz częściej decydują się na takie wygodne rozwiązania, a rynkowa oferta jest na tyle szeroka, że każda młoda mama znajdzie w niej coś dla swojego malucha.

    Kiedy nosimy maluszka w chuście, pozwalamy mu nieustannie czuć naszą bliskość, co jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Uniwersalne chusty mogą być używane przez oboje rodziców, wystarczy tylko wedle uznania wybrać odpowiedni sposób, a także miejsce motania. Co więcej, mamy dzięki nim wolne ręce i stałą kontrolę nad tym, co dzieje się z dzieckiem. Chusty z powodzeniem zastąpią nosidła, a w szczególnych przypadkach również ciężki i nieporęczny wózek. Ich istotną zaletą jest również to, że pozytywnie wpływają na rozwój maluszka – dbają o właściwą postawę ciała i wyprostowany kręgosłup. Dziecko w chuście nie garbi się, co pozwala mu prawidłowo rosnąć.

    W chustach mogą być noszone nawet noworodki od pierwszego dnia życia, ważne jednak, aby dziecko do ok. 8 miesiąca nosić z przodu – kiedy maluch już siedzi i potrafi utrzymać główkę w pionie, spokojnie możemy zacząć nosić go na plecach lub z boku.

    Rodzaje chust

    Jest ich co najmniej kilka – różnią się oczywiście materiałem i wzorami, ale również sposobem zakładania i ułożenia w nich dziecka. Chusty kółkowe są idealne dla noworodków – takie maluszki mogą być w nich noszone w pozycji leżącej. Z kolei chusty typu kieszonki są najprostsze w użyciu, ale „nie rosną” razem z dzieckiem, dlatego musimy je wymieniać, gdy maluchowi przybywa kilka centymetrów.

    Zdecydowanie najwięcej zalet można przypisać chustom wiązanym. Najpopularniejsze z nich – elastyczne lub tkane – podbijają serca mam dzięki swojej funkcjonalności, wygodzie i estetyce wykonania. Najczęściej mają kilka metrów długości, co jednak przy przestrzeganiu zasad poprawnego wiązania nie stanowi problemu. Te pierwsze, elastyczne, wykonane są z rozciągliwego, ale solidnego materiału, z kolei chusty tkane mogą spełnić się w dodatkowych rolach – np. posłużyć za… hamak.

    Jak prawidłowo wiązać chusty?

    Możemy motać je nawet na kilkanaście sposobów – to od rodziców i dziecka zależy, z czym czują się najlepiej. Prawidłowe zawiązanie chusty to podstawa, bo tylko wtedy nasz maluch będzie w pełni bezpieczny. Warto pamiętać o tym, żeby nabyć chustę w profesjonalnym sklepie, który przy zakupie oferuje również specjalną instrukcję jej obsługi. <?P>

    Zawiązana poprawnie chusta jest koniecznością – jeśli ominiemy najważniejsze zasady motania, dziecko będzie czuło się niekomfortowo. Kręgosłup maluszka musi być dokładnie otulony przez chustę, a nóżki ułożone w pozycji „żabki”, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju bioderek. Sposobem na poznanie tajników wiązania, poza instrukcją dołączoną do zakupu, mogą być profesjonalne warsztaty dla mam – podpowiada Magda Kalinowska, doradca dla mam i ekspert ds. naturalnej pielęgnacji dzieci.

    Wiele przydatnych rad na temat wiązania chust i pielęgnacji maluszków można odnaleźć również w internecie, przeglądając filmowe poradniki: