Carcassonne – miasto w południowej części Francji, które jest niewątpliwie najpiękniej ufortyfikowanym miastem Europy. Zwodzone mosty, fosa i wąskie brukowe uliczki błyskawicznie przeniosą Cię w czasy średniowiecza.

Do tego trzy kilometry fortyfikacji i 52 wieże tworzą obraz spektakularnej średniowiecznej twierdzy. Nawet pomimo niektórych sceptycznych opinii, iż Carcassonne odbudowane zostało dopiero w XIX wieku to jest ono jedną z największych średniowiecznych atrakcji turystycznych w południowej Francji.

Carassonne – architektura

Architekturę Carassonne można podzielić na dwie części:

Cité – czyli główną atrakcję turystyczną Carassonne. W tej części miasta znajduje się górująca nad miastem średniowieczna warownia.

La Ville Basse – dolne miasto. To tutaj możesz odpocząć, obejrzeć kilka przepięknych kościołów, zrobić zakupy, by następnie móc wrócić pod urokliwe mury bajecznego zamku i przenieść się znów w czasy średniowiecza.

Powrót do przeszłości

Średniowieczny klimat Carcassonne zapewnia nie tylko wielka fortyfikacja, ale także klimat jaki panuje w mieście, zwłaszcza w miesiącu sierpniu.

To właśnie wtedy w Carcassone odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, rycerskie turnieje i inne imprezy kulturalne jak chociażby spektakle odgrywane w strojach z epoki. Wykrzykiwane na głos wojskowe komendy i pozorowane burdy są na porządku dziennym i stanowią część atrakcji turystycznej Carcassonne.

Mroczne dzieje średniowiecza

Dzisiaj Carcassonne to przede wszystkim atrakcja dla turystów jednak miasto pamięta także swoje dramatyczne dzieje z czasów prawdziwego średniowiecza. Liczne oblężenia, najazdy, upadek miasta, walki, które pozbawiły życia niezliczonej rzeszy innowierców. Dzisiaj to tylko historia, której namiastkę można obejrzeć w Muzeum Inkwizycji, które w gruncie rzeczy jest kolekcją narzędzi tortur stosowanych po XIII wiecznej krucjacie przeciwko katarom.

Źródło: „Najpiękniejsze miasta Europy” – Ewa i Andrzej Kropiwniccy – wydawnictwo Publicat.