Chcę adoptować… komórki. Jak to zrobić?

    -

    Problem bezpłodności dosięga coraz większą liczbę par, które marzą o dziecku. W dzisiejszych czasach medycyna jest na tyle rozwinięta, że dzięki leczeniu i zabiegom in vitro kobiety są w stanie zajść w wymarzoną ciążę. Adopcja komórek jajowych to dla wielu par jedyna szansa na dziecko.

    Dzięki oocytom, czyli komórkom dawczyń, pacjentki które ukończyły 40 rok życia lub przeszły przedwczesną menopauzę, mogą zostać matkami. Najczęściej dawczyniami są kobiety, które poddają się in vitro z powodu niepłodności partnera. Dawczynie przechodzą liczne, szczegółowe testy i badania, są zdrowe, nie mają więcej niż 32 lata, w większości przypadków posiadają wyższe wykształcenie. W klinikach specjalizujących się w sztucznym zapłodnieniu istnieją obszerne bazy dawczyń, w których znajdują się wypełnione przez nie ankiety informujące m.in. o ich wzroście, przebytych w dzieciństwie chorobach czy kolorze oczu, co znacznie zwiększa szanse na przejęcie takiego materiału genetycznego przez oczekiwane maleństwo.

    Pierwszy szczęśliwie zakończony zabieg przejęcia oocytów wykonano w Australii w 1983 roku. W 2009 roku w USA zarejestrowano już około 9500 zabiegów in vitro z użyciem komórek jajowych dawczyń. Na świat przyszło tam już ponad 47 000 dzieci poczętych tą metodą. W Polsce tylko w 2010 roku wykonano 348 zabiegów z udziałem komórek dawczyń. Skuteczność tej metody szacuje się na 43%. Zabieg jest w pełni bezpieczny.

    Co Cię czeka?

    Zanim zdecydujecie się na przejęcie oocytów warto dowiedzieć się na czym polega taki proces.

    Pierwszy krok to umówienie się na wizytę kwalifikacyjną. Musicie się na niej pojawić oboje, zarówno przyszła mama, jak i tata. Partnerka zostanie poddana badaniu ginekologicznemu i innym koniecznym badaniom. W tym czasie partner przechodzi rozszerzone badanie nasienia. Następnie otrzymacie 72-godzinny dostęp do katalogu dawczyń. Później rozpocznie się stymulacja hormonalna dawczyń oraz biorczyni. U dawczyni ma ona pobudzić wzrost i dojrzewanie komórek jajowych. Po tym okresie następuje punkcja, pobranie oocytów i zamrożenie komórek. Rozmrożone komórki jajowe zostaną przetransferowane do macicy biorczyni. Oczywiście obowiązuje pełna anonimowość zarówno danych dawczyni, jak i biorczyni. Do przeniesienia zarodka dochodzi, gdy lekarz potwierdzi gotowość kobiety do zabiegu.

    Kto decyduje się na adopcję komórek?

    Taki zabieg przeznaczony jest dla kobiet po 40 roku życia, z przedwczesną menopauzą, usuniętymi jajnikami, po nieudanych próbach zapłodnienia pozaustrojowego. Są to również kobiety obciążone genetycznie, po leczeniu onkologicznym lub po poronieniach. Z programu mogą skorzystać panie w wieku do 49 roku życia.

    Ośrodkami z największą skutecznością adopcji komórek jajowych z wykorzystaniem komórek dawczyń (65,2 %) są Kliniki InviMed, znajdujące się w europejskiej czołówce. W pierwszym cyklu in vitro w ciążę zachodzi tu aż 6 na 10 kobiet.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza