Ciąża to intensywny czas dla organizmu matki. Nie zapominaj dbać także o swoje zdrowie!

    -

    Okres ciąży to szczególny i dość trudny proces w życiu każdej kobiety. Niekiedy znosimy go lepiej niż nasze koleżanki, a czasem nasze zdrowie mocno poupada. Jednak, jeśli będziemy trzymać się kilku prostych i sprawdzonych metod, nasze zdrowie psychiczne i fizyczne może być naprawdę dobre.

    Co powinnam jeść?

    Jako przyszła matka skup się na trzech podstawowych kwestiach:

    1. Zdrowa dieta
    2. Regularne badania
    3. Unikanie stresu

    Twoja dieta musi być przede wszystkim różnorodna. Pamiętaj, że wszystko, co zjesz i wypijesz trafi do brzuszka twojego maleństwa, dlatego to co znajduje się w kubku lub na talerzu jest bardzo ważne. Przyszła mama powinna jeść odpowiednią ilość ryb, chudego mięsa, roślin strączkowych, czyli produktów bogatych w białko. Są one niezmiernie istotne zwłaszcza w trzecim trymestrze, kiedy dziecko się rozwija. Wybieraj dużo owoców i warzyw, między innymi: buraki, dynię, brokuły, kalafior, które dostarczą do organizmu matki i maluszka niezbędne witaminy i minerały. Pamiętaj także o dostarczeniu do organizmy odpowiedniej ilości kwasów omega 3-6-9. Należy unikać ciężkostrawnej żywności, smażonych i tłustych posiłków, a także sztucznie dosładzanych napojów. Pij dużo wody z magnezem, warzywno-owocowe koktajle oraz dbaj o różnorodność i regularność spożywanych posiłków.

    Jakie badania powinnam wykonywać?

    Oprócz podstawowych badań laboratoryjnych, przyszła mama musi regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać badania prenatalne. Celem badania ultrasonograficznego jest przeprowadzanie dokładnej diagnostyki ciąży oraz rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości w procesie rozwoju płodu. Zaleca się wykonanie trzech badań USG oraz dodatkowych w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. Do 11.-12. tygodnia ciąży USG wykonuje się sondą dopochwową, ale po 12. tygodniu ciąży sondą przez brzuszną. Należy wykonać także badanie między 11. a 14. tygodniem ciąży, które ma na celu analizę ryzyka nieprawidłowości. To badanie polega na ocenie ryzyka wystąpienia u płodu najczęstszych chorób będących skutkiem wad chromosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocena wieku ciążowego. Lekarz może zalecić pacjentce także wykonanie amniopunkcji oczy testów PAPP-A. Między 18. a 22. tygodniem ciąży lekarz zleca USG połówkowe, które ma na celu szczegółową ocenę anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określenie przybliżonej masy płodu. USG w trzecim trymestrze ma na celu ocenę rozwoju płodu. Znajdź dobrą placówkę medyczną, w której bez problemu wykonasz wszelkie potrzebne badania (np. badanie USG w ciąży w Centrum Medycznym Multi Med w Warszawie)

    Jak unikać stresu?

    Choć doskonale wiemy, że czasami nie sposób uniknąć stresujących sytuacji, to jednak istnieje kilka sposobów na to, aby się na nie uodpornić. Dobrym pomysłem są zajęcia relaksujące dla kobiet w ciąży, filozofią zbliżone do medytacji. W czasie ciąży możemy prowadzić także umiarkowaną aktywność fizyczną, jednak pamiętajmy, że nie wszystkie ćwiczenia są bezpieczne, więc trzeba skonsultować je z lekarzem. Lekki trening poprawi nasze samopoczucie i przyczyni się do lepszej kondycji zdrowotnej. Nie zapominaj o relaksującej kąpieli, spokojnych wieczorach z dobrą książką czy filmem. Postaraj się, aby w okresie ciąży jak najlepiej zadbać o dietę, sen, relaksację, a także regularne kontrole lekarskie.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza