Co robić aby mieć zdrowe i piękne włosy?

    -

    Gęste i lśniące włosy dodają uroku zarówno kobietom, jak i mężczyzną. Bujna fryzura zwiększa poczucie własnej atrakcyjności oraz dodaje pewności siebie. Z kolei rzadkie i zniszczone włosy potrafią być przyczyną wielu kompleksów i problemów z zaakceptowaniem swojego wyglądu. Z racji, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć dobrze by było jak najszybciej zacząć dbać o kondycję włosów.

    Co szkodzi włosom?

    Przyczyn kiepskiej kondycji włosów jest wiele. Mogą to być problemy zdrowotne, źle zbilansowana dieta, niszczące włosy zabiegi fryzjerskie typu trwała ondulacja, rozjaśnianie, prostowanie i kręcenie włosów na gorąco, suszenie włosów suszarką, wystawianie włosów na promieniowanie słoneczne oraz niewłaściwie dobrane kosmetyki. Skutkiem może być rozdwajanie się końcówek, matowe i szorstkie włosy, łupież a w najgorszym wypadku wypadanie włosów. Rozwiązaniem jest odpowiednia pielęgnacja włosów, stosowanie domowych metod oraz dobranie kosmetyków do typu włosów.

    Jak kupować produkty do pielęgnacji włosów

    Półki w drogeriach uginają się od kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Nic dziwnego, że czasem zakupy są nieprzemyślane, a co gorsza szkodzą nam. Aby nie żałować swoich wyborów warto pamiętać o tym, że im bardziej naturalny kosmetyk tym bardziej przyjazny dla naszej skóry i włosów.Według kosmetologów osłabione włosy wymagają delikatnej ale skutecznej pielęgnacji. Dobry szampon do włosów to taki bez SLS i innych drażniących detergentów, bez parabenów, fenoksyetaolu i innych konserwantów, które mogły by wywołać alergię i bez silikonów.

    Jednak wybór np, szamponu trzeba rozpocząć od określenia własnego typu włosów, gdyż każdy typ ma inne potrzeby i w zależności od użytych kosmetyków może wyglądać inaczej. Dlatego zdecydujmy czy najlepszym wyborem bedą szampony przeciwłupieżowe, szampony do włosów przetłuszczających się, do włosów suchych i zniszczonych, włosów farbowanym czy szampon przeciw wypadaniu włosów.

    Domowe sposoby na piękne włosy

    Już nasze babcie nie mając dostępu do takiej ilości kosmetyków jak my z powodzeniem stosowały domowe maski do włosów. Do ich wykonania wykorzystywały w 100% naturalne produkty z kuchni i ogrodu. Dzięki temu ciągle mamy szansę odtworzyć te receptury. NP: wzmacniająca maska do włosów z żółtek i oleju rycynowego powinna być pozostawiona na włosach na 30 minut i spłukana. Działanie maseczki to odżywienie i stymulowanie wzrostu włosów. Kolejna maska to połączenie miodu i oliwy, które intensywnie nawilża, regeneruje i nabłyszcza włosy. Trzecia propozycja to domowa maska na porost włosów z drożdżami, jogurtem naturalnym i miodem.

    Wymienione składniki można dowolnie miksować i dodać do nich również mleko, sok z cytryny, banana, awokado lub napar z rumianku. Ważne aby konsystencja była wygodna w aplikacji a odżywka możliwa do spłukania.

    Z dalekiego wschodu dotarła do nas również metoda na domowe olejowanie włosów. Hinduski znane z pięknych i długich włosów zdradziły sposób na zdrowe włosy, który zasłużenie cieszy się popularnością na całym świecie. Aby prawidłowo wykonać olejowanie należy nałożyć na wilgotne lub suche włosy poniżej wysokości ucha niewielką ilość oleju. Kosmetyk można też wymieszać z odżywką lub maską. Na pokryte olejkiem włosy zakładamy foliowy czepek i ręcznik. Zabieg powinien trwać od 30 minut do kilku godzin. Po tym czasie należy włosy dokładnie umyć do momentu usunięcia tłustej warstwy oleju. Zabieg można wykonywać nawet 1-2 razy w tygodniu. Do olejowania włosów używamy np: olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej z czarnuszki i inne oleje kosmetyczne dostępne w drogeriach.

    Można też skorzystać z usług fryzjerskich na pielęgnację i regenerację włosów ale warto wiedzieć, że zniszczone włosy mogą wymagać serii zabiegów, aby odzyskać naturalny i zdrowy wygląd, więc ich koszt będzie znacznie wyższy niż zabiegów przeprowadzonych w domu.

    Tabletki na włosy

    Uzupełnieniem pielęgnacji powinna być suplementacja diety w składniki wspomagające kondycję włosów. Wybierając suplement diety na włosy warto w jego składzie szukać: biotyny, cynku, selenu, niacyny, witaminy A i E, wyciągu ze skrzypu i pokrzywy.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza