Co warto wiedzieć o bawełnie i jej właściwościach?

    -

    Bawełna bawełnie nierówna. Dowiedz, czym cechuje się bawełna organiczna i co świadczy o jej ekologiczności. Z tego artykułu dowiesz się również dlaczego warto postawić na ekologiczne ubranka zwłaszcza w przypadku niemowląt i dzieci.

    Bawełna to materiał powszechnie znany i z pewnością każdy z nas ma wiele ubrań zrobionych z bawełny. Tkanina ta tworzona jest z nasion bawełnicy i składa się z wyciągniętych włókien. Tkanina ta charakteryzuje się bardzo dobrym wchłanianiem wilgoci z otoczenia – może wciągnąć aż 25% pary wodnej, a materiał dalej nie powinien być mokry. W zależności od objętości bawełny możemy uzyskać odpowiedni dla nas efekt. Grubszy materiał utrzymuje ciepło, a cienki materiał daje przewiew. Na dodatek bawełna nie uczula, w konsekwencji jest idealną tkaniną dla osób z alergiami.

    Co warto wiedzieć o bawełnie ekologicznej i organicznej?

    Bawełna organiczna ma inny proces produkcji niż bawełna zwykła. Na skutek dużej popularności tego materiału, bardzo duża ilość upraw jest faszerowana środkami chemicznymi i preparatami owadobójczymi. Później w trakcie zbierania także wykorzystywane są środki chemiczne, a sam sposób przędzenia materiału również zazwyczaj pestycydów nie oszczędza. W konsekwencji taka standardowa bawełna w każdym etapie otrzymuje ogromne ilości chemikaliów, co jak pewnie jest dosyć oczywiste, nie jest zdrowe dla naszego zdrowia i może powodować alergie lub wysypki.

    Bawełna organiczna ma trochę inny proces produkcji, w którym minimalizuje się użycie środków chemicznych przy uprawach i zastępuje się je naturalnymi zamiennikami. Następnie sam sposób zbiorów bawełny również jest odmienny, ponieważ wykorzystywany jest ręczny zbiór. Na koniec, w razie potrzeby zabarwienia materiału, również wykorzystuje się tylko bezpieczne dla środowiska i człowieka barwniki. Z tego powodu bawełna ta nazywana jest ekologiczną.

    Czym różni się certyfikowana bawełna, od takiej bez certyfikatu?

    Jeśli kiedykolwiek kupowaliście tkaniny to z dużą dozą prawdopodobieństwa zobaczyliście, że informacja o tym, że bawełna posiada certyfikat jest bardzo podkreślona. Najczęściej spotykany jest certyfikat OEKO-TEX, który mówi, że bawełna nie ma żadnych niebezpiecznych dla człowieka substancji chemicznych, a więc, jest odpowiednia dla dzieci, dorosłych, ale również dla psów czy też kotów.

    Kolejnym często widywanym certyfikatem jest certyfikat GOTS, tłumacząc skrót: Globas Organic Textile Standard. Bawełna z takim certyfikatem jest bawełną ekologiczną i nie dotyczy to jedynie momentu, kiedy roślina rośnie, ale także mówi o wszystkich kolejnych etapach, czyli zbiorach i potem przędzeniu tkaniny. Jeżeli widzimy, że bawełna jest oznaczona jako posiadająca certyfikat gots, to możemy być pewni, że pracownicy, którzy zajmowali się każdym poszczególnym etapem tworzenia materiału, dostali za wykonaną pracę właściwe wynagrodzenie i zostały poszanowane ich prawa. Dodatkowo przy tworzenia były wykorzystywane tylko produkty przyjazne środowisku.

    Certyfikat GOTS jest dzielony na 2 kategorie: organic i made with (x%) organic. Bawełna mająca certyfikat organic musi posiadać minimum 95% włókien oznaczonych jako ekologiczne, natomiast materiał z certyfikatem made with (x%) organic będzie posiadać ich przynajmniej 70%, jednak z zaznaczeniem, że włókien syntetycznych nie może być więcej niż 10%.

    Kolejnym certyfikatem, który jest często spotykany, to GRS. Materiały posiadające ten certyfikat obowiązkowo muszą posiadać w swoim składzie przynajmniej 20% materiałów, które pochodzą z recyklingu, jednak aby móc użyć do nich oficjalne logo, muszą mieć ich minimum połowę.

    Ubranka dla dzieci z bawełny z certyfikatem, czy bez? – dlaczego jest to takie istotne?

    Najlepszym powodem jest maksymalna naturalność ekologicznych ubranek dla dzieci (np. polskiej marki Jo&Co), które zrobione są z bawełny organicznej. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że materiał ten uczuli nasze dziecko, albo w pewien sposób przyczyni się do wysypki. Następnym powodem jest to, że tego typu tkanina przeważnie charakteryzuje się większą trwałością, a w konsekwencji może nam posłużyć dłużej. Nawet jeżeli nasze dziecko szybko z tej rzeczy wyrośnie, to możemy podarować to ubranko komuś z rodziny bądź znajomych, albo wystawić je na sprzedaż. Zdarza się, że ubranka dla dzieci, bez certyfikatu gots zdecydowanie szybciej ulegają zniszczeniu.

    Podsumowując, należy zwracać uwagę na to, czy ubrania, które posiadamy wykonane są z certyfikowanej bawełny, czy nie. Największe powody, dla których bawełna ekologiczna jest korzystniejszym wyborem to:

    • nie używanie pestycydów w trakcie uprawy bawełny,
    • odpowiednie warunki pracy oraz wypłaty dla pracowników,
    • brak nienaturalnych i chemicznych barwników,
    • zdecydowanie mniejsza szansa, że materiał będzie podrażniał.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza