Niewiele jest zabawek odpowiednich dla dzieci właściwie w każdym wieku, które dodatkowo pomagają kilkulatkom rozwijać wiele bardzo istotnych w życiu umiejętności. Przykładem takiej zabawki są klocki konstrukcyjne, występujące w bardzo wielu kształtach, wzorach i kolorach. Czym są tego rodzaju klocki i dlaczego warto podarować je własnemu dziecku?

Czym są klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne różnią się nieco od tradycyjnych klocków o prostokątnych kształtach, które zwyczajnie ustawia się kolejno jeden na drugim. Modele konstrukcyjne mają precyzyjne kształty i nieco inny sposób montażu, pozwalający na stworzenie przestrzennej, szerszej i niczym nieograniczonej konstrukcji. Klocki takie łączy się ze sobą za pomocą łączników, co sprawdza się w przypadku zestawów, w których znajdują się wąskie plastikowe rureczki. Inna możliwość montażu to klocki, które spinają się ze sobą jak przestrzenne puzzle lub modele magnetyczne, przywierające do siebie po zbliżeniu dwóch elementów.

Mogłoby się wydawać, że klocki konstrukcyjne to zabawka odpowiednia dla starszych dzieci, które marzą o zbudowaniu całych mini budynków we własnym pokoju. Są one jednak odpowiednie dla maluchów w każdym wieku, niezależnie od opanowanych przez nie umiejętności czy ich indywidualnej kreatywności. Wystarczy wybrać model o odpowiedniej wielkości poszczególnych elementów i dopasowanej do dziecka trudności ich montażu. Wśród propozycji na stronie https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/klocki/konstrukcyjne.html nie brakuje klocków, którymi mogą bawić się nawet dzieci roczne.

Jak konstrukcje z klocków wpływają na rozwój dziecka?

Klocki konstrukcyjne bywają nazywane edukacyjnymi, ponieważ podczas beztroskiej zabawy pomagają dziecku zdobywać i ćwiczyć nowe umiejętności. Nauka poprzez zabawę jest nie tylko najprzyjemniejsza dla malucha, ale także i najbardziej efektywna. Co rozwija w dziecku budowanie przestrzennych konstrukcji z klocków?

  • Kreatywność sprawia, że ludzie z wyobrażenia potrafią stworzyć plan, a następnie go zrealizować. Tyczy się to także dzieci, które ćwiczą kreatywne myślenie podczas tworzenia wyobrażeń na temat tego, co chciałyby zbudować.
  • Logiczne myślenie sprawia, że kreatywna konstrukcja ma szansę powstać. Dziecko musi pomyśleć, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy, żeby było to możliwe do wykonania i nie utrudniało dalszej budowy.
  • Koordynacja wzrokowo ruchowa i zdolności manualne to umiejętności, które dziecko doskonali nieustannie przez pierwsze lata swojego życia. Budowa wymagającej konstrukcji może wymagać precyzji działania.
  • Skupienie, cierpliwość i wytrwałość, nawet jeśli konstrukcja podczas zawali się już podczas budowy, wprowadza dziecko w temat panowania nad emocjami i uporu, który może doprowadzić je do końcowego sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj