Przeprowadzka, zmiana szkoły, inne zasady i nowi ludzie – nie zawsze wpływają na dzieci pozytywnie. Każdy nowy dzień w szkole stanowi dla nich ogromne przeżycie wewnętrzne, z czego rodzice często nie zdają sobie sprawy. Dopiero to, że dziecko nie chce chodzić do szkoły wywołuje u nas zmartwienie. Ale co jest tego przyczyną? I jak rozwiązać ten problem?

Mali terroryści

Niestety coraz częściej dochodzi w szkołach do zjawiska prześladowania dzieci przez ich rówieśników. Jeżeli nasze dziecko nie chce chodzić do szkoły, wraca do domu przygnębione, zsiniaczone i brudne, często prosi o pieniądze, a jego nowe rzeczy zniknęły lub uległy zniszczeniu – może oznaczać, że padło ofiarą szkolnego prześladowania. Być może trzeba będzie uczulić nauczycieli, aby bardziej zwracali uwagę na to, co dzieje się pomiędzy lekcjami lub przeprowadzić rozmowę z „prześladowcami” i ich rodzicami.

Alienacja i kompleksy

Bardzo częstym problemem, z którym borykają się dzieci, jest poczucie wyobcowania i kompleksy. Rówieśnicy często wyśmiewają niemodne ubrania, posługiwanie się gwarą czy brak różnych gadżetów. Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły, bo czuje się odizolowane od reszty, musimy przede wszystkim wczuć się w jego sytuację. Na pewno nie zaszkodzą małe zakupy, dzięki którym nasza pociecha nieco odświeży swoją garderobę, ale nie powinno też zabraknąć rozmowy o tym, że w życiu nie liczą się pieniądze, lecz to, co ma się w głowie.

Problemy z nauką

Zaległości, inne wymagania, zbyt dużo materiałów do przyswojenia – powodują, że nawet najlepszy uczeń zniechęca się do nauki. Jeżeli nasze dziecko nie chce chodzić do szkoły nie zawsze musi to oznaczać, że nie lubi danego przedmiotu. Może okazać się, że nauczyciel za dużo wymaga bądź wyjątkowo uparł się na naszą pociechę. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak stanowczo zareagować. Warto też przekonać dziecko, że nie ma problemu, z którym byśmy sobie nie poradzili oraz zaległości, których nie można nadrobić.

„Rosnę, więc dojrzewam”

Początki miesiączkowania, wzrost owłosienia, powiększanie się gruczołów płciowych trądzik czy inne zmiany w organizmie – bardzo często powodują, że dziecko nie chce chodzić do szkoły przez wstyd, żarty rówieśników oraz brak wiedzy o tym jak kontrolować swoje ciało. Nie pozwólmy zatem, aby nasze dziecko zostało z tym same i wszystkie swoje pytania kierowało do „Wujka Google”. Niech wie, że może u nas uzyskać równie dużo informacji oraz bezinteresowną pomoc.