Coca Cola, niezmienna od XIX wieku

    -

    Logo Coca Coli jest znane na całym świecie. Charakterystyczne C z ogonkiem nieodmiennie kojarzy się z orzeźwiającym napojem w szklanych butelkach. Jednak jak zaczęła się historia Coca-Coli?

    Trochę Historii

    Początki Coca-Coli były zupełnie skromne – bez rozgłosu, bez wielkich zysków. Recepturę stworzył pomysłowy aptekarz z Atlanty J.S Pemberton,w XIX wieku, jednak wtedy nic nie wskazywało na to, że ten napój osiągnie taki sukces. Autorem nazwy był księgowy Pembertona, który także starannie kaligrafował etykiety pismem znanym do dziś.

    Pierwsza prasowa reklama Coca Coli ukazała się 29 maja 1886 roku w The Atlanta Jurnal i zachęcała do kupna „pysznej i orzeźwiającej” Coca Coli. Niestety wtedy napój nie zrobił wrażenia na klientach. Wszystko się zmieniło w 1893 roku, kiedy Asy Candler zarejestrował markę i zajął się sprzedażą Coca-Coli – a że zasmakował w napoju i miał głowę do marketingu, umiejętnie rozreklamował Coca-Colę. Dzięki niemu produkt stał się popularny nie tylko w Atlancie, ale i w całych Stanach Zjednoczonych. Już w 1905 roku super napoju zasmakowali mieszkańcy Kuby i Panamy. Rozpoczął się oszałamiający sukces, który tak naprawdę trwa do dzisiaj.

    Pomimo tego, że w 1929 roku The Coca Cola Company zmieniła właściciela, rozwój firmy nie został zatrzymany, a Robert Woodruff kierował nią aż do swojej śmierci w 1985 roku. Za jego rządów Coca Cola stała się symbolem Ameryki – symbolem sukcesu. Dlatego też w okresie zimnej wojny mieszkańcom Europy Wschodniej wbijano do głowy, że cola to napój kapitalistyczny, a pijąc ten napój popierali kapitalizm i kolonializm. Ale i tak Coca-Cola wkradła się za żelazną kurtynę, zaczęła atak na rynki socjalistyczne. Nawet komunistyczne Chiny zezwoliły na jej sprzedaż w 1978 roku.

    A jak to było w Polsce

    Coca Cola na naszym rynku była „dostępna” już w 1957 roku, ale tylko w Pewexach za dewizy. Zaliczana była więc do rarytasów, dostępnych tylko dla nielicznych.

    Przełom nastąpił w epoce Gierka, dzięki umowie podpisanej przez przedstawiciela Coca Coli z ówczesnym wicepremierem. Wówczas Polacy mogli w pełni posmakować Coca Coli. Ale cóż z tego, skoro niektórzy mieszkańcy Polski musieli kupić bilety i wsiąść do pociągu żeby napić się Coca Coli – wszytko przez to, że Polskę podzielono na strefę wpływów między rywalizujące ze sobą Pepsi i Coca Colę.

    Hasła reklamowe dla Coca Coli w Polsce wymyślały takie osoby jak Agnieszka Osiecka czy Melchior Wańkowicz.

    Producenci napojów prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to nowszych produktów - gazowanych, niegazowanych, w puszkach, w butelkach i w kartonikach. Ale może są jeszcze gdzieś wśród nas szaleńcy, którzy mają ochotę sami przyrządzić pyszne orzeźwiające napoje w domu – z bezpiecznych składników, z niepowtarzalnym aromatem i dawką letniej euforii.

    Niepowtarzalny smak

    Producenci Coca Coli bardzo strzegą tajemnicy składników. Oczywiście pojawiały się mniej lub bardziej wyborne podróbki, jednak smak Coca Coli jest specyficzna w smaku. Sam producent podkreśla, że niepowtarzalny smak oryginalnego napoju tkwi w tajemniczym składniku, który jak do tej pory nikomu niepowołanemu nie wpadł w ręce. A co to za składnik? Podobno zna go tylko ścisłe kierownictwo. Receptura jest przechowywana w specjalnie strzeżonym sejfie. Co nie znaczy, że nie próbowano kombinować ze składnikami, niestety nie zawsze były to próby udane. Bez względu na różne próby, specyficzny smak zawsze bazował na mieszance cukru, ekstraktów z wanilii, pomarańczy i cytryny z koki i owoców koli. Cola zawierała śladowe ilości kofeiny, ale nie ma jej już od dawna, nie ma też śladu kokainy.

    Butelka i etykieta

    Coca Cola to nie tylko niepowtarzalny napój, to także specyficzna butelka i etykieta. Mimo, że staranna kaligrafia wspomnianego księgowego nadal istnieje, dopiero w 1950 roku zarejestrowano ten napis jako symbol a dziesięć lat później dodano czarno- białą kolorystykę.

    Aż trudno uwierzyć, że na samym początku Pemberton sprzedawał swój napój w szklankach. Jednak wraz ze wzrostem popularności musiał zmienić sposób sprzedaży swojego napoju. W 1894 roku powstał pierwszy automat do butelkowania, a w 1914 roku Coca Cola ogłosiła konkurs na oryginalny wzór na butelki. Jak się okazało to dzisiejszy kształt butelki powstał przez pomyłkę. Miał on bowiem nawiązywać kształtem do owoców koli, ale niefortunna pomyłka i butelka przypominała kształtem strąk kakaowca. Wzór butelki od 1916 roku jest prawie niezmieniony, nie licząc kilku zmian związanych z rozmiarem butelek.

    Coca Colo jesteś wielka

    Logo Coca Coli jest rozpoznawalne na całym świecie. A na pamiątki z nią związane można wydać fortunę. Sama Coca Cola ma się bardzo dobrze. Patrząc na statystyki to producenci Coca Coli nie muszą martwić się o jutro.

    Opracowano na podstawie: www.histmag.org/Historia-marki-Coca-Cola-1204

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza