Jak odpowiedzieliby polscy turyści na to pytanie? Można sądzić, że ich odpowiedź brzmiałaby: tak. Skąd takie wnioski? Z badań wynika, że ponad 60 % z nich wybiera podróże, które mogą sami sobie zorganizować. Ten fakt wynika z obawy przed fałszywymi biurami podróży, czyli lękiem przed zakupieniem wycieczki przez Internet oraz brakiem zaufania do agentów turystycznych. W takim razie rodzi się pytanie w jaki sposób zaplanować podróż, by stała się marzeniem, a nie koszmarem?

Statystyki pokazują, że 53% obawia się fałszywego biura, a 66% osób w wieku 15-19 lat nie kupiłoby wycieczki przez Internet. Zaufanie agentom turystycznym w innych krajach europejskich jest również bardzo niskie. Z przeprowadzonego badania przez Reader’s Digest wynosi ono średnio 34%. Największe zaufanie dla agentów kształtuje się w Finlandii, Szwajcarii, Belgii i wynosi ponad 50%.

Co ma znaczenie na taki odbiór zakupu wycieczek turystycznych? Ogromny wpływ mają opinie krążące o biurach w Internecie. Poglądy wymieniane między ludźmi podczas rozmów, jak również te, które potencjalny konsument publikuje i znajduje w sieci to potężna siła. Rekomendacje znalezione w mediach społecznościowych wpływają przecież na wyniki sprzedażowe w modelu tradycyjnym, jak i dystrybucji produktu lub usługi w Internecie. Tylko niektóre ze znanych polskich biur posiadają pozytywną opinię w Internecie. Kształtuje się ona w granicach 65%. Wciąż dużą liczbę stanowią negatywne opinie. Wszystkie te czynniki ujawniają się w problemach finansowych. Z danych KRD Big SA wynika, że zadłużenie biur podróży wciąż wzrasta. Średni dług w 2012 roku wynosił 12 045, 39 zł, a w 2014 stanowił już dwa razy więcej, czyli 22 460, 72 zł.

Przed wybraniem wycieczki warto zweryfikować wybrane przez siebie biuro czy na pewno spełni ono nasze oczekiwania. Jedną z takich stron, która umożliwia bezpieczne sprawdzenie certyfikatu rzetelności, jest www.rzetelnafirma.pl. Dzięki temu można bez zbędnego stresu przygotować sprawdzić swoją podróż.

czy podroz na wlasna reke jest oplacalna 1