Alergia sezonowa, jak nazwa wskazuje, wiąże się z sezonowym występowaniem objawów alergicznych. Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny) objawia się okresową blokadą nosa, wodnistą wydzieliną z nosa, napadowym kichaniem i świądem nosa. Bardzo często towarzyszą temu objawy spojówkowe pod postacią łzawienia, świądu i zaczerwienienia oczu.
U niektórych chorych pojawiają się również objawy astmy pyłkowej pod postacią uczucia duszności, świszczącego oddechu, ucisku w klatce piersiowej czy napadowego kaszlu. Występowanie wymienionych objawów alergii sezonowej jest wynikiem ekspozycji na uczulający alergen, czyli generalnie odpowiada okresowi pylenia uczulających roślin. Nasilają się w słoneczne, pogodne dni. Wtedy też, zastanawiając się jak pozbyć się kataru czy uczucia duszności, szukamy profesjonalnej pomocy.
Warto wiedzieć o tak zwanych pozaatmosferycznych, ukrytych źródłach alergenów, które mogą powodować, że katar alergiczny, choć w mniejszym nasileniu, może pojawiać się także poza okresem pylenia danego gatunku roślin.
Do takich ukrytych źródeł alergenów należy między innymi kurz domowy, w którym po sezonie pylenia znajdowany jest pyłek roślin dostający się tam w czasie kwitnienia danego gatunku. Innym ukrytym źródłem alergenów pyłku roślin jest miód. Wprawdzie pszczoły zbierają głównie ziarna pyłku roślin owadopylnych, jednak czasem zdarzają się również ziarna pyłku roślin wiatropylnych, głównie chwastów i traw. Tym samym po spożyciu miodu u osób silnie uczulonych mogą pojawić się objawy alergiczne. Badania potwierdziły występowanie objawów po spożyciu miodu wielokwiatowego u części osób uczulonych na trawy, żyto i bylicę. Mogą to być objawy różnego rodzaju, od obrzęku i świądu w obszarze jamy ustnej, dolegliwości z dalszego odcinka przewodu pokarmowego, poprzez katar alergiczny, po uogólnioną reakcję anafilaktyczną. Pamiętać więc należy o unikaniu kontaktu z produktami spożywczymi, w których zawarte mogą być alergeny pochodzące z pyłku roślin.
Stosowanie zasad profilaktyki, mówiących o unikaniu kontaktu z alergenami we wszelkich możliwych ich źródłach, to pierwszy, ważny sposób na katar alergiczny. Jeśli zawiedzie, musimy sięgnąć po odpowiednie leki stosowane donosowo i doustnie, które pozwolą nam pozbyć się kataru.
Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką-07-z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych i dr. n. med. Piotrem Rapiejko, specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.