Z dnia na dzień jest coraz cieplej, teraz dzieci coraz więcej czasu spędzają na dworze. Pewnie wielu z was teraz się zastanawia, czy warto dziecku kupić trampolinę. Dlatego tutaj przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy poradnik. 

Bezpieczna trampolina dla dziecka – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Maksymalne obciążenie trampoliny

To jeden z najważniejszych parametrów trampoliny, dlatego od niego zaczniemy. Zanim kupimy trampolinę, koniecznie sprawdźmy maksymalną wartość obciążenia. Ten parametr jest warunkowany przez użyte przy produkcji trampoliny materiały. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile osób równocześnie może znajdować się na trampolinie. Trampolina z maksymalnym obciążeniem do 100 kg jest wystarczająca dla jednego dziecka. Jeśli mamy w rodzinie dużo dzieci, które chciałyby poskakać w dwójkę na trampolinie, to w takim przypadku warto wybrać trampolinę, gdzie maksymalna łączna waga użytkowników wynosi 150 kg.

Budowa trampoliny

Przed zakupem trampoliny warto zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób są zbudowane jej nóżki. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tutaj nóżki zbudowane w kształcie litery U. Dzięki temu trampolina jest stabilna. Ważna jest również mata, na której będą skakać dzieci. Powinna być ona wykonana trwałych materiałów.

Kolejnym aspektem jest stelaż trampoliny, który jest zbudowany z twardych i grubych profili odpornych na uszkodzenia. Profile te powinny być osłonięte przez grubą warstwę pianki. Dobrze jest, gdy trampolina ma dużą ilość sprężyn osłoniętych trwałym materiałem. Kupując trampolinę, warto zamówić model z drabinką, która ułatwi nam wchodzenie i schodzenie z trampoliny.

Siatka zabezpieczająca

Warto wybrać taki model trampoliny, który ma specjalną siatkę zabezpieczającą. Jej główne zadanie to zabezpieczenie przed wypadnięciem spoza obrębu trampoliny. Siatka ta chroni przed bolesnymi i niebezpiecznymi upadkami. W sklepach znajdziemy trampoliny z siatką wewnętrzną i zewnętrzną. Siatka zewnętrza jest zamontowana wokół krawędzi zewnętrznej, natomiast siatka wewnętrzna oddziela teren skakania od stelażu i uniemożliwia np. wpadnięcie stopą w sprężyny.

Sprawdź jakie trampoliny znajdziesz w Hop-sport.pl >>

Wymiary trampoliny

Kupując trampolinę, najpierw zastanówmy się, jaki rozmiar zmieści się w naszym ogrodzie. Szczególnie jest to ważne w przypadku małych ogrodów. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że im większa średnica trampoliny, tym więcej osób jednocześnie może na niej przebywać.

W pogoni za modą pamiętajmy o bezpieczeństwie

Wiosną i latem jak grzyby po deszczu na podwórkach pojawiają się nowe trampoliny. Jednak zanim zdecydujemy się na taki zakup, najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko może skakać na trampolinie. Przeciwwskazaniem do skakania na trampolinie są różne schorzenia i skrzywienia kręgosłupa, czy problemy z układem kostno-stawowym. Pamiętajmy również o tym, że kiedy dziecko jest na trampolinie, wtedy nie może nic jeść, ani pić, aby się nie zadławić. Oprócz tego przed wejściem na trampolinę musi zdjąć łańcuszki i kolczyki. Na trampolinie może skakać równocześnie dwoje dzieci. Pamiętajmy o tym, że podczas takich skoków na wszelkie urazy jest bardziej narażone dziecko, które jest mniejsze i lżejsze. Podczas zabawy na trampolinie nie wolno skakać na plecy, brzuch, czy główkę. Trampolina ogrodowa nie jest przeznaczona do akrobacji. Kiedy dzieci bawią się na trampolinie zawsze trzeba ich pilnować. I jeszcze jedno, nie wolno skakać na siatkę.

Zanim rozłożymy nową trampolinę

Zanim rozłożymy nową trampolinę, najpierw przeczytajmy instrukcję. Dzięki temu montaż będzie zdecydowanie łatwiejszy. Wtedy mamy pewność, że wszystkie elementy są poskładane tak jak należy i co więcej, zwiększa się bezpieczeństwo naszych dzieci.