Kinesiotaping to terapia, która ma pomagać w leczeniu bólów kręgosłupa, szyi, a także dolnej części pleców za pomocą plastrów Kinesio Tex.

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. W tej terapii wykorzystuje się specjalny plaster o elastyczności stu trzydziestu procent, który nie ogranicza nam ruchów. Plaster rozciąga się wyłącznie na długość, nie zawiera leków ani lateksu, jest wodoodporny i pozwala skórze oddychać dzięki falowej strukturze. Dostępny jest też w wielu kolorach, które jednocześnie symbolizują jego przeznaczenie. Plastry o kolorze niebieskim mają nam pomóc rozluźnić dane miejsce. Różowe zwiększają napięcie mięśniowe. W zależności od miejsca aplikacji ma różne oddziaływanie. Plastrowanie stosuje się w celu zmniejszenia bólu oraz obrzęku, przyspieszenia procesu gojenia, korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji m.in. przy bólach kręgosłupa, kolana czy barku. Zastosowanie kinesiotapingu najczęściej stosuje się w fizjoterapii ortopedycznej, sportowej, pediatrycznej, przeciwbólowej, neurologicznej, ginekologicznej, pooperacyjnej oraz onkologicznej.

Choć sama terapia nie robi w opisie szczególnego wrażenia, to badania, które przeprowadzano wielokrotnie, potwierdzają, że terapia plastrami Kinesio Tex powoduje dużą poprawę samopoczucia i zdrowia pacjenta. Szczególne wyniki osiąga się z ich zastosowaniem przy bólach pleców. Jednak także u pacjentów, którzy cierpią z powodu choroby nowotworowej, zaobserwowano pozytywne rezultaty.

Samo działanie plastrów jest stosunkowo proste. Oddziałują one na receptory bólu oraz na układ limfatyczny, mięśnie i stawy. Istotą wykorzystania plastra jest bazowanie na ruchu ciała oraz wykorzystanie naszego naturalnego procesu samo uleczenia. Wadą metody jest jej długotrwałe zastosowanie. Metoda ta nie ogranicza ruchów i nie utrudnia wykonywania dotychczasowych czynności oraz prowadzenia dotychczasowego stylu życia. Kinesiotaping redukuje ból, rozluźniania napięte mięśnie oraz zwiększa zakres aktywności fizycznej. Sama metoda była kiedyś wykorzystywana głównie przez sportowców jako wspomaganie regeneracji organizmu, w celu ograniczenia liczby kontuzji lub jako terapia stosowana w leczeniu urazów. Samo wykonanie zabiegu wydaję się niezwykle proste. Właściwie po przyłożeniu plastra, cały zabieg odbywa się niejako automatycznie, bez dalszej ingerencji pacjenta czy lekarza. Jednak nie jesteśmy w stanie wykonać go bez pomocy lekarza specjalisty. Kluczowe jest bowiem miejsce oraz rodzaj taśmy elastycznej, jaka zostanie zastosowana do konkretnego schorzenia czy choroby.
Kinesiotaping jest z gruntu metodą nieszkodliwą, bo nieinwazyjną i niewykorzystującą aktywnych substancji chemicznych. Nawet jeśli plastry nie rozwiążą naszych problemów, nie złagodzą bólu i nie uleczą choroby, to z pewnością nie są w stanie nam zaszkodzić. Dlatego bardzo wielu sportowców wykorzystuję tą metodą jako nie alternatywę, ale uzupełniający środek na wspomaganie organizmu.

pobrane

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl