Oczyszczanie skóry powinno stanowić jeden z codziennych rytuałów. Od tego, jaki żel oczyszczający do twarzy wybierzemy, zależy, w jakim stopniu skóra zostanie oczyszczona. Ważne jest też, by przy okazji niepotrzebnie jej nie podrażnić. Podobnie jak inne kosmetyki, również i te służące do oczyszczania cery powinny być dopasowane do jej typu i potrzeb. Na co zwracać uwagę, poszukując odpowiednich kosmetyków?

Jaki wybrać żel oczyszczający do twarzy?

Jego zadaniem jest przede wszystkim oczyszczenie skóry – z resztek makijażu czy zanieczyszczeń, jakie gromadzą się na cerze w ciągu dnia oraz nadmiaru sebum. Ten prosty zabieg pozwala odświeżyć skórę i zniszczyć korzystne dla namnażania się bakterii warunki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by żel nie wyrządził nam więcej szkód, niż pożytku. Osoby z cerą trądzikową powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol, który co prawda pozwala zdezynfekować skórę, ale jednocześnie podrażnia ją, wzmagając produkcję sebum.

Wybierając żel oczyszczający do twarzy, warto zwrócić uwagę na to, czy bardziej służy do demakijażu, czy dokładniejszego oczyszczania. Nie bez znaczenia jest też konsystencja i oczywiście skład. Osoby ze skórą problematyczną, alergiczną, ze skłonnościami do powstawania przebarwień, podrażnień i trądziku powinny sięgnąć po dermokosmetyki, których działanie jest łagodniejsze niż przeciętnych kosmetyków.

Jakie składniki są niezbędne w żelach do mycia twarzy?

Choć podstawowym zadaniem żelu myjącego jest oczywiście oczyszczanie twarzy, to jednak można oczekiwać od niego dodatkowych zalet. Niekiedy są one wręcz konieczne. Częsty kontakt skóry z wodą niestety zwykle skutkuje przesuszeniem cery. Dlatego wśród składników takich kosmetyków powinny znaleźć się te o działaniu nawilżającym. Ich obecność zniweluje uczucie ściągniętej skóry, podrażnienia czy świąd.

Warto poszukiwać takich składników jak Caprylyl Glycol, gliceryna czy pantenol. W składzie żeli do mycia twarzy często można znaleźć również kwasy. W zależności od tego żel może mieć określone właściwości. I tak Glycolic Acid działa nawilżająco i regenerująco. Kwas salicylowy z kolei ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie skóry. Citric Acid natomiast ma zdolność do łagodnego rozjaśniania przebarwień. Podstawowym składnikiem takiego kosmetyku musi być jednak substancja myjąca. Najczęściej znajdują się pod takimi oznaczeniami jak Hexylene Glycol, Cocamidopropyl Betaine. Warto też szukać składników z grupy Glucoside.