Odpowiednia dieta w ciąży to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie należy podjąć w tym trudnym czasie dla organizmu kobiety. Co i jak powinna ona jeść i czy ten sam rodzaj diety może być stosowany przez cały okres ciąży?

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży bardzo trudno zachować odpowiedni sposób żywienia, a to ze względu na nieprzyjemne, ciążowe objawy: nudności i problemy z trawieniem. W tym czasie należy zadbać przede wszystkim o prawidłowy poziom witaminy B9, bowiem to właśnie kwas foliowy w pierwszym trymestrze odgrywa nadrzędne znaczenie. Niestety, foliany zawarte w produktach żywnościowych, u blisko 50 proc. kobiet nie mogą zostać prawidłowo wchłonięte, na skutek istnienia u nich defektu enzymatycznego. Takie kobiety są zobowiązane do tego, aby wspomóc przyswajanie kwasu foliowego za pomocą suplementów diety. Jednym z najlepszych rozwiązań jest obecnie preparat o nazwie Femibion, którego głównym składnikiem aktywnym jest metafolina, całkowicie niwelująca problem nieprzyswajalności folianów, pochodzących z pożywienia.

Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąży powinno się zwrócić szczególną uwagę na wartość kaloryczną spożywanych posiłków, bowiem zbyt duża podaż energetyczna doprowadzi do gwałtownego przybrania na wadze. Poza tym, w drugim trymestrze, organizm kobiety w ciąży jest bardzo wrażliwy na wysoki poziom cholesterolu we krwi. Spożywanie niezdrowych posiłków mogłoby przyspieszyć odkładanie się blaszek miażdżycowych w świetle naczyń krwionośnych. Dieta w tym okresie ciąży powinna opierać się przede wszystkim na: jajach, chudym mięsie drobiowym i cielęcym, rybach morskich, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i przetworach zbożowych. Warto także zwiększyć podaż wapnia, wprowadzając do jadłospisu niskotłuszczowe przetwory mleczne.

Trzeci trymestr

W tym okresie także należy zadbać o prawidłowy przyrost wagi. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia porodu oraz dochodzenia do prawidłowej masy ciała podczas połogu. Niedozwolone są rzecz jasna tłuste potrawy typu fast food, wstrzymać należy się także ze spożywaniem dużych ilości słodyczy. W trzecim trymestrze powinno się postawić na owoce i warzywa (świetnie sprawdzi się kuchnia śródziemnomorska), a także na produkty zawierające wapń.