Dlaczego warto czytać?

    -

    Jak wskazują statystyki Polacy coraz mniej czytają książek. Przekładamy czytanie książek na rzecz oglądania telewizji, grania w gry komputerowe. A czytanie książek bardzo dobrze wpływa na ludzki rozwój. Cykliczne czytanie niesie za sobą wiele korzyści.

    „Puk, puk” do wyobraźni

    Czytanie doskonale działa na wyobraźnię. Czytając książkę musisz sobie wszystko wyobrazić, bohaterów, opisaną scenerią, masz dużo więcej swobody niż oglądając film. Dobra książka na pewno pobudza i ożywia umysł.

    Czytanie doskonali myślenie

    Komunikacja ludzka opiera się na słowie. Dobierając odpowiednie słowa odwołujesz się do swojej świadomości, a świadomość jest podstawą myślenia. Dzięki czytaniu poszerzasz zasób swojego słownictwa, poznajesz nowe zwroty, wyrazy. Poprzez czytanie poznajesz zasady pisowni. Ludzie, którzy czytają regularnie nie mają problemów z ortografią.

    Czytanie a kunszt wysławiania się

    Czytanie nie tylko wymaga zdolności językowych, ale także je rozwija. Ludzie, którzy nie czytają mają bardzo niski zasób słów. Można ich bardzo łatwo rozpoznać. Tacy ludzie często podczas rozmowy zacinają się, zastępują słowa gestami albo ucinają rozmowę, ponieważ nie potrafią odpowiednio się wysłowić. Jesteś istotą myślącą, operującą słowem. Zatem im większy zasób słów posiadasz – tym łatwiej będzie Ci się wysłowić.

    Czytanie a sfera zawodowa

    Nie ma znaczenia jakie stanowisko piastujesz, najważniejsze jest to, że możesz podnosić swoją wiedzę zawodową z danej tematyki. Wystarczy, że poprawnie dobierzesz literaturę, napisaną przez specjalistów. W tej chwili dostępnych jest bardzo dużo poradników, książek instruktażowych. Oczywiście nie zawsze wszystko da się przeczytać ze zrozumieniem w odpowiedniej książce, ale zawsze możesz znaleźć taką, która będzie dla Ciebie najbardziej pomocna.

    Czytanie uczy cierpliwości

    W trakcie czytania przetwarzanie informacji następuje w świadomości, a więc przebiega wolno. Przewracając kartki powoli wkraczasz w opowiadanie i starasz się zrozumieć książkę. Sama sobie narzucasz tempo czytania. Zawsze możesz wrócić do poprzedniej strony, zaznaczyć to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Śmiało można powiedzieć, że czytanie wymaga i uczy cierpliwości.

    Czytanie to niesamowity relaks

    Codziennie, z każdej strony, jesteś „bombardowana” dużą ilością wiadomości. Na stronach internetowych jest przesyt reklam, przez które poziom Twojego skupienia na tekście się obniża. Natomiast czytając książkę możesz zapomnieć o wszystkim, o problemach, o pracy. Skupić się tylko na czytaniu, a dzięki temu wprowadzisz się w stan błogiego relaksu.

    W czasach ciągłego pośpiechu, pracy od rana do nocy, łatwo można zapomnieć o tym, że się żyje. Zatracając się w dobrej literaturze masz szansę choć na chwilę zwolnić tempo swojego życia i przenieść myśli w inny świat.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza