Dlaczego warto jeść produkty z koziego mleka?

    -

    Nie ma nic lepszego niż kubek ciepłego mleka przed snem. Od tysięcy lat mleko krowie stanowi nieodłączny element diety w naszej szerokości geograficznej. Poza człowiekiem nie ma na świecie innych zwierząt, które mogą trawić mleko po okresie dzieciństwa. Ponieważ wywodzimy się z ludów pasterskich większość Polaków mimo dorosłości nadal wytwarza enzymy pomagające w trawieniu krowiego mleka. A czy wiesz, że nie tylko produkty z mleka krowiego można spotkać w sklepach?

    Mleko kozie

    Aż 84% produkcji mleka na świecie pochodzi od krów. Prawdziwy oscypek musi się składać z mleka owczego, a prawdziwy Chavroux z mleka koziego. W sklepach można zauważyć co raz więcej rodzajów nabiału właśnie z mleka pozyskanego od kóz. Smak takiego nabiału oczywiście będzie się różnił, w zależności od jakiego zwierzęcia pochodzi. Niektóre mają smak bardziej wyrazisty inne łagodniejszy.

    Mleko to w swojej budowie chemicznej najbardziej przypomina mleko mamy karmiącej, ale nie jest zalecane w regularnej diecie, gdyż zawiera zbyt dużo składników mineralnych, które mogą obciążać układ trawienny niemowlęcia. Zalecany jest za to osobom starszym, które potrzebują bardziej treściwego pożywienia. Zawiera mniej metali ciężkich niż krowie, ma natomiast dużo bardziej zdecydowanych zapach, który nie wszystkim przypada do gustu.

    Właściwości koziego mleka

    Mleko kozie należy nie tylko do najzdrowszych mlek, ale i do tych najbardziej lekkostrawnych.

    • Nie zawiera laktozy, na którą wiele osób jest uczulonych, ani kazeiny, czyli białka, które najczęściej powoduje objawy alergii u dzieci.
    • Zawiera dużo więcej wapnia, fosforu i magnezu i polecane jest osobom z niedoborami tych pierwiastków.
    • Jest bogate w kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej dziecka już od pierwszych miesięcy życia płodowego, a także w okresie wzrostu.
    • Polecane jest w diecie osób z niedokrwistością. Nie tylko ze względu na wspomniany kwas foliowy, ale również dlatego, że polepsza przyswajanie żelaza w organizmie.
    • Zawiera aminokwasy egzogenne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
    • Jest bardziej pożywne od mleka krowiego.
    • Pite regularnie obniża poziom złego cholesterolu i stymuluje rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w organizmie.

    Jego wyjątkowość polega również na tym, że nie potrzeba homogenizowania. Proces ten zachodzi w nim naturalnie. Jest w nim mniej metali ciężkich i zanieczyszczeń, ponieważ organizm kozy dużo skuteczniej filtruje wszelkie pozostałości z pożywienia i środowiska niż organizm krowy.

    Działa odkwaszająco na organizm, a ponadto działa budująco na naszą florę bakteryjną, dzięki czemu zyskujemy zdrowie i wysoką odporność. Polecane jest dzieciom już od 4 miesiąca życia, jednak w racjonalnych ilościach. W przypadku dzieci cierpiących na alergię na białka mleka krowiego dobrze je zastąpi i wpłynie na prawidłowy rozwój układu kostnego u najmłodszych.

    Pasuje do każdej diety

    Sery zazwyczaj zawierają bardzo dużo tłuszczu, którego w diecie chcemy unikać. Stosując dietę niskokaloryczną nie musimy jednak rezygnować z sera koziego. 100g sera Chavroux zawiera jedynie 133 kcal. Jest bardziej sycący, oraz zawiera dużo więcej niezbędnych witamin i mikroelementów jak potas, magnez czy kwas foliowy.

    Dla osób, które muszą wystrzegać się produktów o wysokim indeksie glikemicznym również polecane jest mleko kozie. Sery kozie mają indeks glikemiczny na poziomie 30, czyli są dozwolone w diecie diabetyków. Nie zawierają laktozy, czyli cukru mlecznego.

    Sery kozie powinny się również znaleźć w diecie osób, które borykają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ zawierają mniej sodu. Dzienna porcja sodu nie powinna przekraczać 2300 mg, a porcja (50 g) sera żółtego dojrzewającego może mieć nawet 170 mg sodu. Ser z mleka koziego natomiast w 50 g zawiera jedynie 65 mg tego pierwiastka.

    W Internecie można znaleźć wiele przepisów na wykorzystanie sera i mleka koziego. Świetnie sprawdza się w koktajlach i jako dodatek do płatków. Warto również wzbogacić nim sałatki i kanapki, a także potrawy pieczone i mięsne. Pieczony ziemniak z serkiem kozim to jednocześnie danie proste i o wyszukanym smaku!

    Więcej inspiracji jak wprowadzić do kuchni ser kozi znajdziesz tu: >> http://chavroux.pl/dlaczego-kozie-mleko/.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza