Problemy ze wzwodem dla wielu osób są całkowitym tematem tabu – przez to narosło wokół nich wiele mitów. Niestety, fałszywe przekonania uniemożliwiają mężczyznom prawidłowe zidentyfikowanie problemu i podjęcie odpowiednich działań.
Mit 1: To normalne, że wraz z wiekiem trudniej o erekcję.
Zdrowy mężczyzna bez względu na wiek może osiągnąć pełną erekcję. Wszelkie jej zaburzenia świadczą o potencjalnym rozwoju choroby. Szczególnie powiązanie z tym problemem mają schorzenia układu krążenia. Jako ciekawostkę warto dodać, że zaburzenia erekcji wyprzedzają średnio o 5 lat wystąpienie ataku serca. Dobrze mieć to na względzie i odpowiednio wcześniej podjąć działania zapobiegawcze. Nadciśnienie, cukrzyca i otyłość to najczęstsze przyczyny obniżonej sprawności męskich narządów płciowych.
Mit 2: Po prostu mam niski popęd seksualny.
Niezależnie od temperamentu, wigoru i częstotliwości stosunków, podniecenie jest bodźcem, który powinien wywołać reakcję seksualną i napływ krwi do prącia. Gdy tak się nie dzieje (i nie był to pojedynczy przypadek wywołany np. stresem), oznacza to problem o podłożu biologicznym lub psychologicznym.
Mit 3: Innym to się nie przydarza.
W rzeczywistości problemy z osiągnieciem pełnej sprawności seksualnej dotyczą wielu mężczyzn. Okazuje się, że 5% wszystkich 40-latków ma problem ze wzwodem. Wśród 65-latków jest to już problem dotykający pomiędzy 15% – 25% mężczyzn.
Mit 4: Jestem bezradny. Problem pozostanie już na zawsze.
Takie podejście uniemożliwia wielu mężczyzna powrót do zdrowia. Tymczasem warto zasięgnąć porady lekarza. Odpowiednie leczenie, zmiana sposobu odżywiania, większa aktywność fizyczna, redukcja wagi i rzucenie palenia zazwyczaj przynoszą całkowite wyeliminowanie zaburzeń erekcji.
Mit 5: Wszystko jest w mojej głowie.
Mężczyźni często sądzą, że problem tkwi w ich umyśle. Jest to bardzo niebezpieczne podejście, ponieważ prostym torem prowadzi do poczucia winy, niskiego poczucia własnej wartości i unikania seksu. Każdy stosunek angażuje także mięśnie, hormony, emocje, mózg, układ krwionośny i nerwowy. Problem może tkwić w którymkolwiek z tych elementów, nie tylko w głowie. Również stres bywa często czynnikiem obniżającym sprawność seksualną mężczyzny. Prawidłową diagnozę postawi tylko specjalista.
Mit 6: Jedyne rozwiązanie to farmaceutyki.
Przepisywanie (choćby popularnej Viagry) jest rozwiązaniem tymczasowym, które w dłuższej perspektywie czasu może okazać się szkodliwe. Lepiej od razu sięgnąć po diagnozę lekarza i otrzymać kompleksowy plan leczenia, zawierający zalecenia dietetyczne, ruchowe oraz identyfikujące właściwą przyczynę problemów.
Mit 7: Jestem całkowicie zdrowy, mam tylko mały problem w sypialni
Choroby bezpośrednio wiążące się z trudnościami w osiągnieciu wzwodu to schorzenia serca, arterioskleroza, wysoki cholesterol, Parkinson, stwardnienie rozsiane, zaburzenia snu, miażdżyca, nadużywanie niektórych leków i alkoholu. Dlatego najczęściej problemem nie jest sama erekcja, a schorzenie, które uniemożliwia jej osiągnięcie.
Źródła: