Dolina Loary – z wizytą u królów

    -

    Dzisiaj zapraszam cię w niebywałą podróż do przeszłości. Do posiadłości, w których niegdyś przebywali królowie oraz wybitne osobistości… zabieram cię do Doliny Loary. Historycznej krainy, w której znajduje się ponad 300 majestatycznych zamków i pałaców.

    Zamek Chambord

    Franciszek I miał zaledwie 20 lat kiedy w 1515 roku wstąpił na tron i wyruszył do Włoch na podbój prowincji Mediolanu. Zafascynowany architekturą włoskiego renesansu po powrocie do kraju młody, ambitny i zafascynowany polowaniami król w 1519 roku rozpoczął budowę zamku Chambord. 156 metrów długości, 56 metrów wysokości, 77 klatek schodowych, 282 kominki i 426 komnat – to całkiem imponujące rezultaty jak na rezydencję myśliwską, którą pierwotnie miał być zamek Chambord.

    Charakterystycznym elementem zamku jest podwójna klatka schodowa, która zbudowana jest z zachodzących na siebie podwójnych spiralnych schodów biegnących wokół słupa. Dwie osoby, które wejdą osobnym biegiem schodów mogą jedynie obserwować się przez otwory biegnące w słupie, jednak ich drogi się nie spotkają!

    Sala powozowa, sala audiowizualna (nakreślająca zarys historii budowy zamku), Kaplica, liczne komnaty króla Franciszka I oraz apartamenty to miejsca, do których koniecznie musisz zajrzeć będąc na zamku Chambord.

    Z zamkowych tarasów natomiast można podziwiać zarówno przepiękny dach jak i widoki obejmujące całą posiadłość. Posiadłość otoczona jest 32 kilometrowym murem z 6 bramami i jest obecnie największym zamkniętym parkiem leśnym w Europie.

    Zamek w Cheverny

    Zamek w Cheverny, mieszczący się w regionie Salogne Blesoise jest jedną z pierwszych prywatnych posiadłości w Dolinie Loary, która w 1922r. została udostępniona zwiedzającym. Zamek ten od ponad sześciuset lat należy do rodziny Hurault. Pomimo tego, iż w ciągu tych lat rodzina traciła zamek dwukrotnie, został on odkupiony przez Anne-Victor Hurault, markiza de Vibraye i obecnie zamieszkiwany jest przez potomków rodziny Hurault – markiza i markizę de Vibraye, których apartamenty mieszczą się w prawym skrzydle zamku.

    Zamek otwarty jest przez 365 dni w roku i do tej pory zamykano go 3-krotnie i tylko na kilka godzin. Podczas wizyty Królowej Matki (1963r.), w dniu pogrzebu markiza de Vibraye (1976r.) oraz w dniu ślubu obecnego właściciela 26.11.1994r.

    W otoczeniu zamku znajduje się nowocześnie zaprojektowany i założony w 2006 r. Ogród Uczniów. Oprócz tego są tam: Ogród warzywny, Sala Trofeów myśliwskich, Psiarnia Oranżeria, w której obecnie odbywają się kongresy, seminaria i śluby. Cheverny bowiem to ośrodek hodowli psów rasy mały gończy anglo-francuski (każdy z nich ma wypaloną literę V, czyli inicjał nazwiska Vibraye.)

    Zamek w Chenonceau, zwany zamkiem Dam

    Zamek powstał na filarach dawnego ufortyfikowanego młyna, którego początki sięgają VIII wieku.

    Sam zamek zbudowany został na rzece Cher dopiero w XVI wieku, a z ufortyfikowanego młyna pozostała jedynie baszta: La Tour des Marques.

    Zamek ten zwany jest zamkiem Dam ze względu na sześć kobiet, które jako jego właścicielki stopniowo brały czynny udział w jego rozbudowie.

    W zamku znajdują się między innymi takie pomieszczenia jak:

    • komnata Straży Dworskiej (w pomieszczeniu tym przebywała królewska ochrona),
    • Kaplica,
    • Komnata Diany de Poitiers („ulubienicy” króla Henryka II),
    • Zielona komnata (gabinet pracy Katarzyny Macedońskiej – żony Henryka II),
    • Biblioteka, Galeria, Salon Franciszka I,
    • Salon Ludwika XIV,
    • Komnata Pięciu Królowych (nazwana na pamiątkę dwóch córek i 3 synowych Katarzyny Medycyńskiej),
    • Komnata Katarzyny Medycyńskiej,
    • Komnata Cezarego de Vendome,
    • Komnata Gabrielli D’estrees
    • utrzymana w żałobnym stylu Komnata Ludwiki Lotaryńskiej.

    Zamek ten wyróżnia się na tle innych zamków tym, iż udekorowany jest zawsze świeżymi kwiatami, co nadaje mu bardziej kobiecego charakteru.

    W otoczeniu zamku znajdują się ogrody Katarzyny Medycyńskiej i jej rywalki Diany De Poitiers, ferma z XVI wieku, ogród kwiatowo-warzywny oraz włoski labirynt obsadzony dwoma tysiącami cisów.

    Czy warto odwiedzić królewską krainę? Oceń sama.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza